Oszuści atakują przez telefon na Sądecczyźnie

09.12.2020

Oszuści wracają do metod telefonicznych, również na Sądecczyźnie. Policja apeluje, szczególnie do osób starszych, które częściej korzystają z tradycyjnych narzędzi komunikacji o zachowanie uwagi i szczególnej ostrożności podczas telefonicznych rozmów z obcymi.

Blisko 60 tys. złotych stracił na początku grudnia starszy mieszkaniec Sądecczyzny po rozmowie telefonicznej z oszustem, który powiadomił go o rzekomej losowej wygranej pieniężnej. Manipulator zręcznie zyskał zaufanie mężczyzny na tyle, że ten podał mu kilka odpowiednich kodów przychodzących przez smsy, co pozwoliło zautoryzować kwoty powyżej 40 tys. złotych. Ten dodatkowo, nic nie podejrzewając wpłacił na konto przestępcy dodatkowo ponad 18 tys. złotych do dopełniło sumę zagarniętej sumy.

Sądecka policja w związku z tym jeszcze raz apeluje i ostrzega, szczególnie starsze i samotne osoby, aby mieć się na baczności szczególnie podczas podejrzanych kontaktów z nieznajomymi osobami przez internet, czy telefon, które w podejrzany sposób chcą wzbudzić nasze zaufanie lub chcą załatwić z nami wcześniej nie uzgodnioną transakcję pieniężną w formie tradycyjnej lub przez bankowość elektroniczną. Funkcjonariusze przypominają, że to kolejne metody przestępców, którzy po epizodzie na wnuczka atakują nadal nie tylko przez telefon, ale też też na przykład w mediach społecznościowych. W każdym przypadku powinna nam się włączyć przysłowiowa czerwona lampka a zdarzenie takie powinniśmy zgłosić odpowiednim służbom – na policję lub pod numerem 112.

Posłuchaj:
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN