Oszuści internetowi aktywni przed świętami

01.04.2021

W okresie przedświątecznych zakupów, które w dobie pandemii często robimy przez Internet, nie zapominajmy o rozwadze. Tarnowska policja odbiera coraz więcej zgłoszeń dotyczących prób wyłudzania pieniędzy drogą internetową od mieszkańców.

Najczęściej oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają komunikat z informacją o konieczności niewielkiej dopłaty do przesyłki.

Wszyscy przenieśliśmy się teraz do sieci. Przenieśli się tam również oszuści i złodzieje – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.

– Starajmy się wybierać sklepy, które mamy sprawdzone, miejsca w sieci, do których mamy zaufanie i starajmy się nie dać złapać na takie proste chwyty, jak te, które nam mówią, że nie dojdzie do nas paczka, która została zamówiona, bo… – i ta informacja, która tu będzie się pojawiać, powinna nam dawać takie czerwone światełko, żebyśmy się najpierw poważnie zastanowili, a nie w biegu przedświątecznym bezsensownie klikali w załączone linki, bo to pierwszy krok do tego, że zostaniemy oszukani.

Po kliknięciu w link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, zamawiający tracą swoje oszczędności bankowe i wrażliwe dane, a ujęcie sprawcy i odzyskanie środków, które rozsyłane są zazwyczaj na różne konta na całym świecie, staje się bardzo trudne, dodaje Paweł Klimek.

Czujność powinny wzbudzić oferty sprzedaży z dużo niższą ceną. Zawsze przed zakupem warto też sprawdzić sprzedającego i komentarze na jego temat.

Gdy otrzymamy przesyłkę, powinniśmy sprawdzić jej zawartość w obecności kuriera.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie naszych transakcji internetowych, zgłaszajmy je na policji.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN