Oszuści nie próżnują, więc edukacji seniorów nigdy za wiele

27.01.2022

Osoby starsze są w ostatnich latach szczególnie narażone na działania oszustów. Choć policja i media regularnie informują seniorów o problemie wyłudzeń różnymi metodami, to nadal są osoby, które udało się oszukać.

Każdy z nas słyszał o podobnych sytuacjach nie raz. O próbach oszustw informuje też radio RDN Nowy Sącz. Chociażby o głośnej sprawie z końca ubiegłego roku, gdy seniorka z Nowego Sącza straciła 130 tys. złotych, bo myślała, że wspomaga policję w akcji przeciwko hakerom.

Przestępcy nie próżnują, a ich metody stają się coraz bardziej pomysłowe i bezczelne. Potwierdza to Barbara Leśniak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ale jak dodaje, zawsze mają one z sobą coś wspólnego.

Pomimo że metody działania oszustów są różne, czy to “na wnuczka”, czy na policjanta, czy też przez podawanie się za pracowników różnych instytucji, to pozostają charakterystyczne cechy postępowania oszustów.

To między innymi podtrzymywanie napięcia i nerwowości u osób, z którą rozmawiają oszuści, ale też niedawanie im czasu na chłodną ocenę sytuacji. Przestępcy chcą, aby seniorzy mieli wrażenie, że to od ich natychmiastowej decyzji zależeć będzie dalsze życie i przyszłość bliskiej osoby.

Różne instytucje starają się odpowiadać na znaki czasu i edukować starszych o zagrożeniach. Choć pandemia spowodowała tu pewne zamieszanie, bo wiele podobnych spotkań musi odbywać się rzadziej, lub zdalnie.

Z mojej obserwacji wynika, że nasi seniorzy zdają sobie sprawę, jakie są zagrożenia – komentuje Renata Fecko – kierownik Działu Pomocy Instytucjonalnej i Opieki Zastępczej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Jak mówi, w tej kwestii udało się nawet omówić zagrożenia związane z internetem.

Seniorzy na bieżąco są informowani o wszelkich zagrożeniach, wynikających z oszustw, w tym tak zwanych ‘metod na wnuczka.’ Prowadzone są też zajęcia, dotyczące zagrożeń w sieci. Seniorzy są na bieżąco informowani o wszystkich niebezpiecznych sytuacjach, które zdarzają się również na naszym terenie.

Również Krzysztof Niewiara, przewodniczący Rady Senioralnej przy prezydencie Nowego Sącza ocenia, że seniorzy mogą czerpać informacje o tych zagrożeniach z wielu źródeł.

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku było też spotkanie i duży wykład poświęcony temu tematowi. Wiemy też, że w telewizji, na wszystkich możliwych kanałach się o tym mówi. U mnie również w Spółdzielni Grodzkiej, przez wiele miesięcy wisiał plakat, poświęcony temu problemowi.

Wracając do policji, ta przypomina, że oszuści uderzają z najmocniejszego kalibru, podając się też często za osoby zaufania publicznego.

Mówi o tym Jolanta Batko, rzecznik limanowskiej policji. – Policjanci, czy to dzielnicowi, czy osoby z zespołu profilaktyki, starają się jak najszerzej dotrzeć do osób. Tłumaczymy, edukujemy, za każdym razem powtarzamy i alarmujemy, że policja nigdy nie angażuje osób postronnych do swoich akcji. Nigdy nie należy przekazywać żadnych pieniędzy rzekomym policjantom, prokuratorom, czy innym osobo. Taką informację zawsze należy wcześniej zweryfikować.

Im więcej metod docierania z ostrzeżeniami do seniorów, tym lepiej. O ciekawej inicjatywie sprzed paru dni przypomina Grzegorz Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Chociażby w ostatnich Dniach Babci i Dnia Dziadka, każda babcia i dziadek w Małopolsce, otrzymali od swoich wnuków z przedszkola ulotkę informacyjną, która była dołączana do różnych prezentów i laurek. Do przedszkoli dostarczali je policjanci i dzięki temu dzieci mogły dostarczyć taką ulotkę, przestrzegającą przed takimi oszustwami.

Na koniec dodajmy, że również radio RDN Nowy Sącz stara się wspomagać odpowiednie służby w ostrzeganiu naszych babć i dziadków i to nie tylko informacjami na antenie na ten temat. Podczas listopadowego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych gościem był nowosądecki policjant Radosław Koział, który przypominał klubowiczom podstawowe zasady chronienia się przed oszustami.

Podczas spotkania Klubu Dobrze Nastawionych policjant ostrzegał przed oszustami [WIDEO]

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN