Oszuści sprzedają bony turystyczne

05.08.2020

Bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypominają Polska Organizacja Turystyczna i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za jego pomocą można płacić jedynie za usługi na rzecz dziecka, któremu przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze. – W Internecie pojawiły się jednak oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon – informuje Anna Szaniawska, małopolska rzecznik ZUS.

– Takie aukcje to mogą być próby oszustwa, bo nie mamy pewności, że za kod, który otrzymamy transakcja nie była już przeprowadzona, albo czy na bonie zostały jeszcze jakieś środki do wykorzystania.

Polska Organizacja Turystyczna przestrzega przed takimi aukcjami. Może to być kolejna próba oszustwa na bon turystyczny.

– Sam 16-znakowy kod, który otrzymamy przy aktywacji nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który zostanie przesłany na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Na stronach internetowych możemy również znaleźć oferty płatnych usług, które dotyczą pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy z nich nie korzystać. 

Pomoc przy uruchomieniu konta na PUE, jak i przy aktywacji bonu jest bezpłatna. Wszelkie informacje są dostępne m.in. na stronie internetowej i w każdej placówce ZUS. Można także skorzystać z całodobowej infolinii, pod numerem: 22 11 22 111.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN