Owce z Jaworek wracają do właścicieli

14.10.2017

Prawie 2 tysiące owiec zeszło już z hal w Jaworkach. Przed zbliżającą się zimą zwierzęta wracają do swoich gospodarzy. Zanim jednak zostaną odprowadzone do właścicieli, musiały przemaszerować ulicami od pastwisk przez Szlachtową do Szczawnicy.

Na każdym kroku można było spotkać zachwyconych tym widokiem przechodniów.

Wrażenia rewelacyjne, nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Jesteśmy szczęśliwe, że udało się nam trafić tutaj na Jesienny Redyk – przekonują turystki z Poznania, Łodzi i Gdańska. – Pamiętam redyk sprzed 10-ciu lat – wspomina kolejny turysta, który przyjechał z Miechowa – wtedy spotkaliśmy owce jeszcze na halach, rozmawialiśmy z góralami przy ognisku – dodaje.

Owce, które przeszły przez centrum uzdrowiska, spowolniły też ruch aut, ale kierowcom to raczej nie przeszkadzało. Przez otwarte szyby samochodów robili zdjęcia i kręcili filmy z pędu owiec.

Pierwszy raz widzę coś takiego, niesamowite przeżycie. Nigdy nie widziałam tylu owiec jednocześnie. Zrobiłam im mnóstwo zdjęć. Nawet udało mi się jedną pogłaskać. – chwali się jedna z turystek.

Nad owcami w Jaworkach przez pół roku czuwa baca Andrzej Majerski. Wspiera go jedenastu juhasów. Jak tłumaczy praca przy owcach wcale nie jest prosta.

– Trzeba wstać najpóźniej o wpół do czwartej rano, później dojenie owiec, część juhasów robi z mleka przetwory, druga część zabiera owce na hale. Później w południe kolejne dojenie owiec, kilku juhasów pasie je do wieczora, pozostali robią produkty. To samo wieczorem. Nie jest to może fizycznie jakoś bardzo ciężka praca, ale nie ma się kiedy wyspać. – przekonuje baca Majerski.

Jesiennemu redykowi w Szczawnicy towarzyszyła góralska muzyka i degustacja przysmaków z mleka owczego, w tym głównie oscypków. Owce wrócą na hale w Jaworkach wiosną, najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja, ale dokładna data zależy od pogody. Radio RDN Nowy Sącz patronowało temu wydarzeniu.

Posłuchaj:
Turyści
Baca Andrzej Majerski
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN