Padew Narodowa i Radomyśl Wielki wysoko w rankingu zamożności gmin [WIDEO]

22.08.2019

Kto najbogatszy? Główny Urząd Statystyczny opublikował ranking zamożności gmin. Jego twórcy brali pod uwagę łączną sumę dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Co ciekawe, w gronie blisko 2,5 tysiąca polskich gmin, w pierwszym tysiącu mieszczą się dwie z powiatu mieleckiego: na pozycji 222. Padew Narodowa i 973. Radomyśl Wielki.

Dochody na 1 mieszkańca tego ostatniego to 4 820 zł.

Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Józef Rybiński, który był gościem programu Słowo za słowo na tarnowskiej antenie uważa, że to dzięki środkom unijnym.

– Potrafimy zdobywać środki unijne, bo nasza gmina nie należy do bogatych, mamy np. kiepskie gleby. Sztandarową w tej chwili inwestycją prowadzoną za pieniądze unijne jest kanalizacja w sześciu naszych miejscowościach – mówi Józef Rybiński.

Ten projekt to wydane w trzy lata, 30 milionów złotych.

Najbogatszą gminą w kraju jest Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie łączna suma dochodów w przeliczeniu na 1 mieszkańca osiągnęła niemal 44 tys. zł.

Na terenie gminy znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i największa w Europie elektrownia opalana węglem brunatnym – Elektrownia Bełchatów.

Z kolei ostatnie miejsce zajmuje gmina Zawadzkie w woj. opolskim.

Z Józefem Rybińskim rozmawiała Dorota Kunc.

 

Posłuchaj:
Józefa Rybińskiego
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN