Czy w Pałacu Dolańskich powstanie Centrum Leczenia Traumy? [WIDEO]

27.07.2020

Być może w budynku po zlikwidowanej szkole w Radłowie będzie miało siedzibę Centrum Leczenia Traumy po wypadkach drogowych i przemocy domowej. Z taką propozycją wychodzi burmistrz Radłowa.

Przypomnijmy, o budowie Centrum Leczenia Traumy mówi od kilku lat kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak. Do tej pory planów nie udało się zrealizować ponieważ na budowę od podstaw nie ma pieniędzy.

Zbigniew Mączka w programie Słowo za Słowo powiedział, że w przypadku dawnego pałacu w grę wchodzi tylko dostosowanie obiektu do potrzeb takiego centrum, a dzięki temu zabytkowy budynek, który obecnie wystawiony jest na sprzedaż nie przeszedłby w prywatne ręce.

Burmistrz Radłowa rozmawiał już w tej sprawie z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego oraz ze starostą.

– Budynek, który należy do starostwa może być wkładem własnym w inwestycję która będzie ewenementem w skali kraju, a nawet Europy. Podobno we Francji jest taki obiekt, a tak to nigdzie nie ma. Centrum Leczenia Traumy – to co miało być pierwotnie budowane od nowa może mieścić się tutaj. I myślę, że to byłaby wielka rzecz, a dofinansowanie może być z Narodowego Funduszu Zdrowia, z Ministerstwa Sprawiedliwości, z ubezpieczeń powypadkowych. To by na pewno była perełka.

Szkoła średnia, która mieściła się w Pałacu Dolańskich w Radłowie, została zlikwidowana z powodu kłopotów z naborem uczniów.

Starostwo, które jest właścicielem obiektu wystawiło pałac na sprzedaż, natomiast park ze stawami został wydzielony i przekazany gminie.

Na kupno budynku szkoły gmina się nie zdecydowała ponieważ samorządy nie dogadały się w sprawie ceny. Burmistrz proponował 1,5 mln, starostwo żądało 4 mln złotych.

Czy kompromisem będzie utworzenie w tym miejscu Centrum Leczenia Traumy?

Za kilka tygodni ma się odbyć spotkanie w tej sprawie.

Posłuchaj:
Zbigniew Mączka
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN