Pamiętamy o ofiarach Krwawej Niedzieli i Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

11.07.2020

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa  tarnowianie oddali hołd Polakom wymordowanym przez ukraińskich nacjonalistów podczas zaplanowanej eksterminacji obywateli II RP.

Krwawa Niedziela 11 lipca 1943 roku była kulminacyjnym momentem Rzezi Wołyńskiej. Zamordowano tego dnia tysiące Polaków. Ukraińcy zgładzili około 100 polskich miejscowości.

Jak mówi prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie,  Stanisław Siadek, to była hekatomba, zginęło tysiące dzieci, mordowano całe rodziny.

Nie ma się kto o nich upomnieć, bo nie mają już nikogo w Polsce. Wszyscy zginęli tam. Ukraińcy mordowali całe rodziny. Smutno, że ten dzień przesilenia morderstw, 11 lipca, to była niedziela i  Ukraińcy wykorzystali to, że religijność Polaków stała się dla nich zagładą, którzy ginęli w kościołach, paleni, mordowani. Nie możemy zapomnieć tego. Ukraińcy zaczynają wykrzywiać tę historię, twierdząc, że OUN  i UPA walczyli z Niemcami i Rosjanami. Skąd więc wzięło się sto kilkadziesiąt tysięcy ofiar?

Nie jest w porządku, jeżeli przeszłość lekceważąco zepchniemy w mroki niepamięci.  Nie da się budować na duchowej pustce – mówi radna Rady Miejskiej w Tarnowie, Anna Krakowska.

Tu należałoby powiedzieć o świadomym zaniechaniu wobec naszych braci. Rozsądek i intuicja każą upominać się o zamordowanych mieszkańców już nie 99, ale ponad 100 miejscowości. Nie wolno banalizować zła, bo rodzi ono amnezję wygodną, ale niebezpieczną, bo bliską filozofii, że wszystko wolno nawet kosztem ograniczania praw innych ludzi, ich godności, uczuć, przekonań oraz prawa do szczęśliwego życia.

Obchody 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Tarnowie rozpoczęły się Mszą św.  Po niej na Starym Cmentarzu – pod Kurhanem Kresowym –  odśpiewano hymn państwowy, przypomniano historię zbrodni i złożono kwiaty oraz światła pamięci.

Posłuchaj:
Stanisław Siadek
Anna Krakowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN