Park Niepodległości na razie tylko na papierze – tablicy brak

11.02.2019

Głos zabiera były radny miejski i pomysłodawca uchwały o stworzeniu parku.

Zdaniem Jacka Łabno, Park Niepodległości Miasta Tarnowa im. księcia Romana Sanguszki – powstańca z 1831 roku i Sybiraka na Górze św. Marcina od maja ubiegłego roku funkcjonuje tylko w dokumencie.

Co na to urzędnicy?

Łukasz Jewuła z Referatu Krajobrazu Miasta mówi, że tablicy wciąż nie ma, bo pojawiło się kilka pomysłów na to, w jakiej formie ma zafunkcjonować ta nazwa.

Stąd decyzja o ogłoszeniu konkursu na całą wizję tego miejsca, by potem brama czy wjazd nie kłóciły się z całością i nie wydawać pieniędzy na darmo – tłumaczy. – Lepszym pomysłem był ten konkurs na zagospodarowanie terenu. Wtedy wszystkie elementy będą w jednym charakterze. Dlatego park jest na papierze, żeby nie robić trzy razy tego samego. Pomysł się wyklaruje i wtedy będziemy wiedzieli co tam będzie i jak to przede wszystkim będzie wyglądać.

Dodajmy, że w ubiegłorocznym budżecie było zarezerwowane 100 tys. zł na budowę bramy informacyjnej do parku.

Pieniądze nie przepadły – mówi Łukasz Jewuła. – Te pieniądze sobie czekają. 100 tys. zł zostanie wydane, a całość nie będzie spójna i pojawią się głosy “wydaliście nasze pieniądze”. Lepiej najpierw nie wydawać i przemyśleć, niż później wysłuchiwać od ludzi, którzy słusznie będą mieć do nas pretensje, że coś zostało zrobione szybko, a w całości nie zaplanowane – dodaje.

Tymczasem trwa sądowy spór o wzgórze Góry św. Marcina, na którym są ruiny zamku.

Były radny miejski, Jacek Łabno, pomysłodawca uchwały o utworzeniu parku, który jest spełnieniem pragnień księcia Romana Sanguszki przypomina, że nazwa jest wciąż tylko na papierze, a miejsce to miało polepszyć relacje miedzy miastem, a księciem Pawłem.

Niestety ani jednej tabliczki nie znalazłem – choćby wstępnej informacji, że coś się jednak zdarzyło, że coś upamiętniliśmy. Apeluje do pana prezydenta żeby to się jednak stało. Warunkiem przekazywania tej działki ze wzgórzem zamkowym było to, żeby zacząć budować park o dokładnie takiej nazwie, którą uchwaliliśmy. Jak aktywnie będziemy działać i zaczniemy budować ten park to zaprosimy księcia Pawła. Myślę, że to jest dobry prognostyk na przyszłość. 

Urzędnicy zapewniają, że informacja o istnieniu parku imienia ks. Romana Sanguszki ma pojawić się na Górze św. Marcina w okolicach marca, po zakończeniu konkursu za zagospodarowanie tego miejsca.

Posłuchaj:
Łukasz Jewuła
Jacek Łabno
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN