Park Zdrojowy w Ciężkowicach prawie gotowy. Kompleks robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

30.12.2020

Główne prace budowlane w parku zostały już wykonane. Obecnie trwają prace wykończeniowe na szlakach, ścieżkach leśnych i w ogrodach tematycznych.

Realizacja zadania dobiega końca. Umowny termin jest do końca stycznia 2021 roku. Trwają ostatnie prace budowlane i przystępujemy do czynności odbiorowych instytucji zewnętrznych. Mamy tu służby Sanepidu, Państwową Straż Pożarną i wiele innych zewnętrznych podmiotów, które pozwolą nam obiekt doprowadzić do stanu, w którym możemy udostępnić jego użytkowanie. Końcowy odbiór jeszcze będzie należał do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – mówi Dariusz Zięcina, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji Urzędu Gminy Ciężkowice.

Jak dodaje Dariusz Zięcina, termin oddania obiektu do użytku mieszkańców i turystów jest obecnie z wielu względów trudny do określenia.

Przede wszystkim mamy w gminie sytuację nadzwyczajną – nie mamy burmistrza, w perspektywie czekają nas nowe wybory, od których wiele będzie zależało – mówi kierownik.

– Mamy też pandemię Covid-u, urzędy pracują w troszeczkę innym reżimie. Gdyby to były normalne warunki, to mógłbym jakąś przybliżoną datę powiedzieć, natomiast na dzień dzisiejszy to jest naprawdę trudne do oszacowania. Myślę, że rozpoczęcie sezonu turystycznego w w miarę normalnych czasach, czyli, mam nadzieję, że drugi kwartał przyszłego roku to czas, kiedy te wszystkie czynności uda nam się zakończyć.

Park Zdrojowy zlokalizowany jest we wschodniej części miasta pomiędzy wzgórzem na Rakutowej, a północną stroną Rezerwatu Skamieniałe Miasto.

Na ponad 8,5 ha działce mieszkańcy będą mieli do dyspozycji łazienki mineralne do wodolecznictwa z wykorzystaniem metody Kneippa, sieć alejek i kładek w lesie, ogród sensoryczny, arboretum, alpinarium czy siłownię terenową z placem zabaw.

Inwestycję uzupełniają wiaty, sanitariaty, przebieralnie, punkt informacji turystycznej, urządzenia techniczne, droga dojazdowa i miejsca postojowe oraz mała architektura. Całość terenu jest oświetlona lampami, w tym solarnymi. Obiekt będzie także wyposażony w monitoring.

Park Zdrojowy jest elementem tzw. Źródlanego Szlaku. Koszt tej inwestycji to ponad 22,7 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 15,5 mln złotych.

Posłuchaj:
Dariusz Zięcina
Anna Szczepanek, fot. Hubert Motyka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN