Paszport covidowy ułatwia podróżowanie. Gdzie w tym roku wypoczywają tarnowianie?

16.07.2021

Z dnia na dzień przybywa turystów zainteresowanych urlopem za granicą. Szczepienie przeciw COVID-19 zapewnia swobodę podróżowania i uniknięcie kłopotów z kwarantanną.

W biurach podróży telefony grzeją się do czerwoności. Pandemiczna izolacja zrobiła swoje, nadal są chętni, którzy pytają o wolne terminy na urlop.

Czas obsługi klientów w biurach podróży wzrósł kilkakrotnie również w związku z załatwianiem formalności dotyczących szczepień.

Tarnowianie najchętniej wyjeżdżają do Grecji, Turcji, Chorwacji, Bułgarii czy Hiszpanii, rzadziej do Egiptu.

Coraz większe jest także zainteresowanie Portugalią, gdzie jest wysoki wskaźnik wyszczepialności, podobnie Maltą czy Cyprem.

Podróże do krajów europejskich są łatwiejsze i uregulowane między innymi poprzez wprowadzenie unijnego paszportu szczepień – powiedział w rozmowie z RDN Stanisław Franiak, reprezentujący sieć biur podróży Barbara Travel w Tarnowie i Rainbow Tours w Nowym Sączu.

Przepisy związane z naszym pobytem na zagranicznych wakacjach często się zmieniają, na przestrzeni nawet kilku dni – zwraca uwagę Stanisław Franiak.

– Należy śledzić informacje, które są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia, na stronach rządowych, GIS. Ponadto największe biura podróży na swoich stronach internetowych mają aktualizację przepisów, zarówno wyjazdowych, jak i wjazdowych związanych z wykupionymi wycieczkami.

Jak dodaje przedstawiciel biur podróży, wśród krajów europejskich, które nie wymagają od Polaków żadnych szczepień, zaświadczeń są Albania czy, Czarnogóra, a z innych krajów m.in. Dominikana i Meksyk.

Biura podróży przypominają także o ubezpieczeniach, które dają dodatkową możliwość zabezpieczenia się przed utratą kosztów wycieczki w związku z zachorowaniem na Covid-19.

W wielu krajach koszt kwarantanny jest pokrywany przez rząd danego kraju.

– Są też kraje, przykładowo jest to Malta. Jeżeli ten wynik tam testu, który byłby zrobiony będzie pozytywny, to kwarantanna jest konieczna i jest to stawka dzienna mniej więcej sto euro bez wyżywienia w hotelu.

Z danych biur podróży Barbara w Tarnowie i w Nowym Sączu wynika, że w tym roku porównując z ubiegłym, zdecydowanie wzrosła liczba osób, które skorzystały z oferty tych placówek.

Przypomnijmy, rok 2019 był rekordowym rokiem dla turystyki w całej Europie.

Posłuchaj:
Stanisław Franiak
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN