Patriotyczny obelisk stanie w Ciężkowicach

11.09.2020

Pomnik upamiętni ciężkowickie Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz przypadającą na ten rok 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej.

To wspólna inicjatywa pasjonatów historii Ciężkowic, członków Bractwa Kurkowego i pracowników Gminnego Centrum Kultury i Promocji.

Ponad metrowy obelisk stanie w Parku Sokoła, w miejscu poprzedniego, ufundowanego przez ciężkowickich Sokolników.

Dużo osób pamiętało, że był tam kiedyś w parku pod Dębem Wolności cokół. Stał tam podobno jeszcze w okresie powojennym. Na pewno była na nim data 1920, ale także inne daty, nie do końca o tym wiadomo. My natomiast nie rekonstruujemy tego obelisku, bo nie ma namacalnych dowód na to, jak wyglądał, ale nawiązujemy do niego i chcemy, żeby tam ponownie stanął – mówi Bogdan Krok, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. IPN zaoferował również fundację mosiężnych odlewów dwóch orłów – godła narodowego i orła legionowego.

W najbliższym czasie ma ruszyć budowa fundamentów i podstawy obelisku. Cały monument ma być gotowy już w październiku. Uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika zaplanowano na Narodowe Święto Niepodległości.

Jest taka tradycja w Ciężkowicach, że uroczystości 11 listopada zaczynają się apelem, spotkaniem pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji z kwiatami, ale także zupełnie prywatnie mieszkańców. W tym roku te uroczystości są planowane przed obeliskiem. Będzie też otwarcie tego obiektu, poświęcenie i okolicznościowe wystąpienia – mówi Bogdan Krok.

Do projektu budowy obelisku przypisane jest także przyjęcie kilku wycieczek połączone z przeprowadzeniem prelekcji muzealnych i historycznych dotyczących obelisku i jego symboliki oraz webinarium prowadzone przez historyków.

Wsparcie finansowe na realizację przedsięwzięcia przekazała Fundacja Orlen Czuwamy! Pamiętamy!

Posłuchaj:
Bogdan Krok
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN