Pod patronatem RDN powstaje film o niepodległości [ZDJĘCIA]

11.09.2018

Realizuje go ekipa filmowa ze studia.pl z Brzeska. Sceny z udziałem statystów wyłonionych w castingu, który zorganizowano także z pomocą radia, nakręcono właśnie na tarnowskim rynku.

Było nie lada wyzwanie, bo śmiałkowie musieli zdobyć stroje sprzed stu lat lub przynajmniej podobne do tych z epoki. Emocji nie brakowało.

-To na pewno ogromne wyróżnienie, że mogliśmy tu wystąpić i wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Nieoceniona tu była garderoba naszych babć a nawet prababć, często odnaleziona gdzieś głęboko w szafach. -Ja mam na sobie płaszcz, buty i warkoczyki z kokardkami. – Mam takie spodnie z szelkami i jeszcze koszulę zapinaną, białą, i jeszcze kaszkiet. -Ja mam na sobie czarną sukienkę do kolan, podkolanówki i warkoczyki z czerwonymi kokardkami – opowiadali statyści biorący udział w nagraniu.

W filmie wystąpiła także mocna reprezentacja RDN Małopolska. Efekty już niebawem – na stulecie Odzyskania Niepodległości, czyli pod koniec października.

-Tarnów jako Pierwsze Niepodległe świętował 31 października – mówi reżyser, Marek Kołdras, który realizuje już kolejny, historyczny, film o regionie tarnowskim. – Przy tym filmie jest największy problem ze źródłami. W poprzednich, Łowczówek 14, Operacja 15 było sporo fragmentów filmowych, kronikarskich, można było je wykorzystać. W momencie jak odzyskiwaliśmy niepodległość, to właściwie nikt nie myślał o aparacie, nikt nie myślał o kamerze filmowej, tylko ludzie się po prostu cieszyli. To widać w archiwach, że tych materiałów jest po prostu mało – wyjaśnia Marek Kołdras.

Mieszkańcy Tarnowa twierdzą, że miasto jako plener filmowy to także aspekt promocyjny i wabik na turystów. -Jak będzie więcej turystów, to będzie w Tarnowie więcej pieniędzy. -Filmy o Tarnowie są bardzo ciekawe. -W filmie można pokazać Tarnów od jak najlepszej strony, same jego plusy. A jest tu wiele rzeczy, które można zobaczyć. -Poprzez film można promować Tarnów. -Jak najbardziej jestem za i takie wydarzenia powinny odbywać się częściej, żeby mogli przyjeżdżać turyści – komentują.

W realizacji filmu pomagają także Muzeum Okręgowe i miasto.

Dodajmy, że pierwszy pokaz filmów historycznych studia.pl o regionie odbył się kilka miesięcy temu w Brzesku. Dotyczą one nie tylko czasów I wojny światowej, ale i chrystianizacji.

Więcej o tym w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Statyści
Marek Kołdras
Mieszkańcy i przechodnie
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN