Paula Pilarska:- Dzieci potrzebują teraz wsparcia. Stres i nadganianie zaległości nie pomoże w efektywnej nauce

08.09.2020

Po półrocznej przerwie dzieci wróciły do szkół. Muszą zmierzyć się z nadrabianiem zaległości, ale też pandemicznym stresem.

U każdego człowieka wszelkie niejasności i wątpliwości sieją lęk. Potrzebne są precyzyjne informacje – mówi psycholog Paula Pilarska.

– Wprowadzać przyjazną atmosferę, być wyrozumiałym, powoli rozpędzać się do nauki. Okazuje się, że wiele dzieci odczuwało wiele trudności. Miały różne problemy emocjonalne związane z tym, że były zamknięte w domu. No i tutaj jest duża rola ekspertów, psychologów, terapeutów, psychiatrów dziecięcych. Tym oczywiście muszą się też zajmować nauczyciele – czyli wspierać dzieci i młodzież – dodaje Paula Pilarska.

Dzieciom i młodzieży trzeba zapewnić jakąś formę kontaktu i możliwość współpracy – dodaje Pilarska.

– Pomimo, że my przypominamy młodzieży o tym, że ten dystans mają zachowywać to się nie udaje absolutnie w 100%. Młodzież chce ze sobą być bliżej i chce rozmawiać. Jeżeli okaże się, że znowu będziemy uczyć się online to jeżeli chodzi o małe dzieci to rodzice powinni zadbać o to, żeby te dzieci miały jakiś innych rówieśników z którymi mogą się bawić. Natomiast jeżeli chodzi o młodzież to nauczyciele też muszą zadbać o to, żeby ta młodzież jakoś ze sobą współpracowała – mówi psycholog.

Jak mówi psycholog, duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach i opiekunach. Ważne jest, żeby szkoła dopilnowała braku stygmatyzacji uczniów powracających z kwarantanny. Bo, jak mówi Pilarska, może to skutkować całkowitym zamknięciem się dziecka w sobie.

– Bardzo ważne jest to jak się dorośli zachowują. Dzieci i młodzież obserwują dorosłych i wszystko to, co słyszą i to co widzą naśladują. Jeżeli my będziemy poddenerwowani tą sytuacją to nie można się złym myślom poddawać, bo to jest coś, co dzieci i młodzież widzą. One potem też będą napięte. Po to żeby zmniejszyć ich napięcie my musimy być spokojni. Też musimy pamiętać żeby nie demonizować koronawirusa – dodaje.

Paula Pilarska przypomina, że w każdej szkole do dyspozycji uczniów jest pedagog i psycholog.

Posłuchaj:
Paula Pilarska
Wydawca, Iza Kołakowska, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN