Paweł Szczygieł: Co roku Centrum Dziedzictwa Szkła odwiedza 50 tys. ludzi. To więcej niż Krosno ma mieszkańców [WIDEO]

22.07.2021

Poznanie historii tworzenia szkła, przyglądanie się jego produkcji, ale też możliwość własnego udekorowania szkła – te i inne atrakcje przygotowało dla zwiedzających Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Jak zapowiada Paweł Szczygieł, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie warto tam przyjechać, bo jest co oglądać.

– Mamy coś dla ciała i coś dla ducha. Jesteśmy jednostką niepowtarzalną. My nie tylko kultywujemy, podtrzymujemy i przekazujemy wiedzę o przemyśle szklarskim, o tradycjach wytopu szkła, ale pokazujemy to w sposób interaktywny. Turyści mogą nie tylko zobaczyć, jak wytapia się szkło, jak wygląda praca hutników przy prawdziwym piecu, jak wygląda formowanie i kształtowanie wyrobu finalnego, ale mogą też tego dotknąć, a nawet mogą samodzielnie na piszczeli szklarskiej wydmuchać określoną formę – dodaje.

Mimo że we współczesnych hutach większość produkcji odbywa się w sposób automatyczny, w CDS w Krośnie wciąż można zobaczyć, jak pracownicy, przy wielkim piecu, wytwarzają ze szkła niemalże dzieła sztuki.

– Wiele hut wprowadza automatyzację. Wiele wyrobów wytwarzanych jest w sposób automatyczny, ale w Centrum Dziedzictwa Szkła tego nie robimy. Nadal mamy prawdziwych panów, którzy pokazują, jak to wszystko się robi i zapraszamy do siebie, bo można do obejrzeć z bliska i nawet dotknąć – mówi Paweł Szczygieł.

Wyjazd do Krosna może być ciekawym przeżyciem. Oprócz Centrum Dziedzictwa Szkła też jest co zwiedzać.

– Krosno to oczywiście nie tylko Centrum Dziedzictwa Szkła, choć moim zdaniem, jest to punkt kulminacyjny zwiedzania miasta. W naszej jednostce średnio rocznie gościmy ok. 50 tys. klientów. To więcej niż Krosno ma mieszkańców. Jesteśmy usytuowani przy głównej płycie Rynku. Wokół niego, oprócz nas, są jeszcze dwa muzea: Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackie, które posiada największą w Europie kolekcję lamp naftowych. Oprócz tego mamy też Biuro Wystaw Artystycznych, zabytki sakralne oraz krośnieńską farę z wieżą farną – przedstawia Paweł Szczygieł.

Centrum Dziedzictwa Szkła jest otwarte od poniedziałku do niedzieli i zaprasza do zapoznania się z historią krośnieńskiego szkła wszystkich zainteresowanych oraz turystów.

Posłuchaj:
Paweł Szczygieł
Jakub Sajdak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN