Pedofilia jest problemem globalnym, a nie tylko Kościoła i wymaga pilnej reakcji

29.03.2019

Mówili w Pulsie Regionu, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, ks. Robert Kantor i dyrektor radia RDN, ks. Piotr Adamczyk.

Odnieśli się do raportu przygotowanego na zlecenie Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego zjawiska pedofilii w Kościele za lata 1990 – 2018.

Na bazie dokumentu, Kuria Diecezjalna w Tarnowie opublikowała komunikat zawierający dane o liczbie przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych.

W diecezji tarnowskiej mowa o 10 przypadkach, w tym 8 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia, 2 powyżej 15 roku życia. Na tle kraju od 1990 roku molestowania seksualnego małoletnich poniżej 18. roku życia dopuściło się w Polsce – 382 duchownych.

To 3 promile wszystkich skazanych za te przestępstwa, w całym przekroju społeczeństwa.

Konferencja Episkopatu Polski podaje też dane, z których wynika, że na całym świecie różnym formom przemocy jest poddawanych 85 milionów dzieci, a do tego rodzaju przestępstw najczęściej dochodzi w rodzinie oraz w szkole.

To poważny problem współczesnego świata – mówią ks. Robert Kantor i ks. Piotr Adamczyk.

Mamy takie wrażenie jakby to tylko Kościół był miejscem, gdzie dokonuje się pedofilia. Nie chodzi o to, by odbijać piłeczkę, lecz zauważyć, że jest pewien problem świata, w którym jest jakaś nieprawidłowość – mówi ks. Piotr Adamczyk.

– Na naszym kontynencie jest ok. 18 milionów rocznie dzieci wykorzystywanych seksualnie. Te liczby są przerażające. Chodzi o poważne zajęcie się tym tematem. Kościół opublikował dane, uważam, że powinny to zrobić także inne instytucje – psychologowie, pedagodzy, artyści, lekarze czy Związek Nauczycielstwa Polskiego. Znaleźć dane ogólnopolskie w tym zakresie jest bardzo trudno, a powinny być ogólnodostępne – mówi ks. Robert Kantor.

Klikając do Internetu pod hasłem Pedofilia w Polsce, próżno szukać danych ogólnopolskich – wyskakują artykuły o księżach. To zjawisko, które jest obecnie niesłusznie przypisane jedynie duchownym – mówi ks. Robert Kantor.

Dane pochodzą ze zgłoszeń samych poszkodowanych oraz ich bliskich i są weryfikowane. To sprawy rozpatrywane także przez organy ścigania.

Od 14 lipca 2017 roku, każda osoba, która ma wiedzę na temat takiego przestępstwa, ma obowiązek zgłosić ją do organów ścigania. Zatajenie może mieć złe skutki – to odpowiedzialność karna – mówi ks. Robert Kantor.

Ks. Robert Kantor i ks. Piotr Adamczyk zwracają uwagę na surowe prawo kościelne w zakresie zjawiska pedofilii.

Zanim wina zostanie przesądzona, kapłan jest odsuwany od obowiązków. Czyli zero tolerancji.

Prawo Kościoła jest bardzo surowe – mówi ks. Piotr Adamczyk.

Po uwiarygodnieniu zarzutów, duchowny jest odsuwany z pełnionej funkcji. Nie ma jeszcze przesądzonej winy, a człowiek już ponosi karę – mówi ks. Robert Kantor.

Gdy jest niewinna, może wrócić, lecz te powroty nie zawsze są łatwe – dopowiada ks. Piotr Adamczyk.

Zjawisko pedofilii w Kościele trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście, a zmienianie świata zacząć od siebie. Księża są odzwierciedleniem społeczeństwa, w którym żyją i rodzin, w których się wychowali – mówią ks. Robert Kantor i ks. Piotr Adamczyk.

– Żebyśmy wszyscy mieli w głowie to, że zmiany trzeba zacząć od własnego podwórka. Łatwo jest wskazywać winnych, gorzej winy poszukać u siebie. Trzeba zweryfikować siebie, swoją rodzinę, to jak wychowujemy dzieci, jakie wartości im przekazujemy. Przecież mamy w seminariach ludzi, którzy przychodzą z tego świata, oni nie są z kosmosu. Takich mamy księży, jakie jest społeczeństwo.

Delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, ks. Robert Kantor podkreśla, że mówienie o tym zjawisku to szansa na oczyszczenie.

W diecezji tarnowskiej pracują osoby oddelegowane do kontaktu z poszkodowanymi. To oprócz księdza Roberta Kantora także ks. dr Adam Nita (proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie) oraz ks. dr Jan Gębarowski (proboszcz parafii kolegiackiej w Wojniczu).

Wszystkie dane kontaktowe znajdują się na stronie Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W diecezji niebawem ukaże się tzw. dokument prewencyjny w tej sprawie.

Posłuchaj:
ks. Piotr Adamczyk
ks. Robert Kantor
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN