Pestycydy to wyrok na pszczoły

04.04.2019

Środki chemiczne, którymi rolnicy opryskują pola, są śmiertelną pułapką dla owadów. Stosowane w ciągu dnia, trują pszczoły – martwi się Jacek Nowak z pasieki Barć Kamianna.

– Chemizacja, która jest wszechobecna, opryski – to spędza nam sen z powiek. Nigdy nie powinno się pryskać pól w ciągu dnia, kiedy jest lot pszczół, niestety niektórzy o tym zapominają i niszczą owady.

Jak dodaje Jacek Nowak – Rzadko który z tych środków jest nieszkodliwy dla pszczół, nawet te z informacja na etykiecie, że nie szkodzą. W większej dawce nadal są trujące dla owadów. W taki sposób wytruto mi kiedyś całą pasiekę i to tuż przed kwitnieniem lipy, a więc już dosyć późną wiosną.

Pszczoły giną też w pożarach traw. Te na potęgę są wypalane na Sądecczyźnie. Eksperci alarmują, że te pożyteczne owady nie mają szans z ogniem. W płomieniach giną zwierzęta, które nie zdążą uciec, ale też przelatujące owady.

Jeżeli idzie ogień, to pszczoła nie ma z nim szans. Dym co prawda je odstrasza, ale płomienie są już zabójcze. –  apeluje pszczelarz Jacek Nowak

Naszym gościem na antenie RDN Nowy Sącz po godz. 16.00 będzie Jacek Nowak z pasieki Barć Kamianna.

Posłuchaj:
Jacek Nowak
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN