Pięć wojennych nekropolii w gminie Tuchów będzie odnowionych

07.11.2020

Mowa o cmentarzach z czasów I wojny światowej usytuowanych w Siedliskach Tuchowskich, Piotrkowicach, Dąbrowce Tuchowskiej i Tuchowie.

Małopolski Urząd Wojewódzki od lat starał się o pozyskanie funduszy na odnowę zabytkowych cmentarzy i w końcu się udało – mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Otrzymałam informację o przyznaniu środków z Urzędu Marszałkowskiego dla Urzędu Wojewódzkiego na remont cmentarzy z czasów I wojny światowej. Jest to wielki projekt na około 8 milionów złotych. Uczestniczy w nim 13 gmin z województwa małopolskiego, w tym właśnie Tuchów i dzięki niemu na naszym terenie zostanie wyremontowanych 5 cmentarzy wojennych

Na razie trwa faza uzupełnień do projektu, w najbliższych dniach gmina Tuchów zawrze z MUW w Krakowie porozumienie, dzięki któremu zostaną wyremontowane cmentarze nr 152 i 156 w Siedliskach, nr 157 w Dąbrówce Tuchowskiej, nr 163 w Tuchowie na ul. Partyzantów i nr 174 w Piotrkowicach.

Obecnie w Tuchowie trwają też prace konserwatorskie na cmentarzu nr 158 – Ogonówka. W ich ramach zostaną odnowione nagrobki legionistów, zostanie wymieniony ponad 100-letni krzyż i wykonana brama. Remont finansuje Urząd Wojewódzki w Krakowie i Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Posłuchaj:
Anna Szczepanek, fot. ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (NS) -Andrzej Zarych
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN