Pieniądze dla rad osiedlowych podzielone. Potrzeby są duże

29.08.2019

Najwięcej –  ponad pół miliona zł –  w 2020 roku do wydania będą miały Mościce. Najmniej –  niespełna 63 tysiące – osiedle Legionów. Na Starówkę, która jest wizytówką miasta, trafi ponad 260 tysięcy. 

Jak mówi Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka, reprezentacyjna dzielnica w mieście ma ogromne potrzeby i  od wielu lat działacze apelują do władz miasta o stworzenie specjalnego programu rozwojowo – finansowego dla Starówki.

– Apeluję do władz miasta, żeby stworzyć specjalny program dla Starówki, program w kontekście urbanistyczno- architektonicznym, pomysłów i  większych pieniędzy, bo Starówka musi mieć więcej pieniędzy, jest unikatowa i jest taka potrzeba. Poza tym jest wizytówką miasta. Trzeba stworzyć program na modernizację ulicy Wałowej, by nie popełniać błędów, które popełniało się przy Pl. Kazimierza czy przy Rynku. Ważne, żeby była dyskusja społeczna w tych sprawach.

Rada Osiedla Starówka pracuje nad projektem uatrakcyjnienia i modernizacji ulicy Wałowej.

– Chodzi o to, by ulica stała się reprezentatywnym pasażem z możliwością części zadaszenia, z lokalizacją pomnika hetmana Jana Tarnowskiego, żeby Tarnów w końcu miał ten pomnik.  Chcemy projekt modernizacji również przedyskutować z mieszkańcami, z przedsiębiorcami, żeby uatrakcyjnić ofertę tej ulicy.

Sami tarnowianie najczęściej zgłaszają potrzebę  modernizacji ulic, chodników i chcą, by Stare Miasto ożyło i było tam więcej zieleni czy ławek.

– Przydałoby się więcej atrakcji dla młodzieży, bo w tej chwili jest niewiele rzeczy, które mogłyby nas zainteresować. Więcej kawiarni, jakiś ośrodek kulturalny.  Żeby Starówka żyła, jak w Krakowie, żeby się coś działo.  Brakuje zieleni, Rynek powinien być cały otoczony drzewami. Przydałby się też remont starych kamienic. 

Jak wyjaśnia prezydent Roman Ciepiela, pieniądze dla rad osiedli rozdzielane są wg określonych kryteriów określonych w statucie, czyli liczby mieszkańców, długości dróg publicznych czy zajmowanego obszaru.

Prezydent nalega na racjonalne zaplanowanie wydatków przez rady osiedli.

Powinny rozwiązywać problem na danym osiedlu – dodaje.

– Zwróciłem się z prośbą, żeby uwzględniano w 70 proc. potrzeby infrastruktury osiedla. Ciągle mamy do wybudowania chodniki, poprawę  jakości dróg, uatrakcyjnienie placów zabaw. W 20 procentach mogłyby to być środki przeznaczone na kulturę oświatę, edukację. Radni bardzo często chcieliby wydać te środki nap. na promocję,  a nawet były takie przypadki, że chcieli pojechać na wycieczkę.

– Nie wyobrażam sobie, że w sytuacji, w której bardzo musimy ograniczać wydatki w związku ze zmniejszaniem naszych dochodów z podatków, że rady osiedla wydadzą pieniądze głownie na sprawy integracji czy promocji. Będę proponował radnym, żeby popatrzyli na dyspozycję swoimi środkami w perspektywie kilkuletniej. Można oczywiście przeprowadzić co miesiąc piknik integracyjny i spotykać się,  ale z drugiej strony to kwestia racjonalnych wyborów, które powinny być uzgodnione z mieszkańcami, a nie wyłącznie z członkami rad osiedla.

W 2020 roku rady osiedli w Tarnowie dostaną w sumie ponad 4 miliony 200 tysięcy zł.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Mieszkańcy
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN