Pienińscy flisacy przygotowują się do sezonu [WIDEO]

26.03.2019

Flisacy z naszego regionu znów popłyną Przełomem Dunajca. Pierwszych 50 łodzi pojawi się na Dunajcu już w najbliższy poniedziałek (1.04) .

Jak przekonywał w porannej rozmowie radia RDN Nowy Sącz Jerzy Regiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, teraz trwają ostatnie przygotowania do sezonu.

– Po składowaniu zimowym, łodzie trzeba przystosować do spływu. Dobrze wiemy, że są one zrobione z drzewa, które zsycha się w zimie. Trzeba je odpowiednio uszczelnić odmalować, żeby nadawały się do użytku i były bezpieczne. Później przedstawiciele Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej z Krakowa, dokonują odbioru technicznego łodzi. Polega on na sprawdzeniu, czy łódź ma odpowiednie wymiary, między innymi wysokość burty i czy nadaje się do spływu. Jest to bardzo szczegółowy przegląd i on musi potrwać. 

Teraz sprawdzane są jeszcze łodzie i koryto rzeki. Oficjalne otwarcie sezonu będzie 22 kwietnia i rozpocznie się od uroczystej mszy na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kąty. Flisacy przewidują, że docelowo w sezonie na Dunajcu będzie pływać około 250 łodzi.

 

Posłuchaj:
Jerzy Regiec
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN