Pienińskie gminy chcą wspólnie wybudować kolej linową. W Krościenku podpisano dziś list intencyjny

05.03.2021

Gospodarze gmin Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica oraz Czorsztyn, a także marszałek Witold Kozłowski i przedstawiciele Polskich Kolei Linowych podpisali dziś list intencyjny w sprawie planów powstania kolei gondolowej na odcinku Sromowce – Krościenko – Szczawnica.

Jak mówi marszałek Witold Kozłowski, podpisanie tego listu to przełomowy moment, bo kilka gmin, które w swojej historii nie zawsze umiały dobrze funkcjonować obok siebie, dziś jednoczy się ku wspólnemu celowi. To przeorganizowanie ruchu turystycznego tak, by był on sprawniejszy, z równoczesnym dbaniem o środowisko Pienińskiego Parku Narodowego.

Z jednej strony musimy ten ruch zorganizować w coraz bardziej przyjazny sposób dla turystów, ale z drugiej strony musimy też chronić Pieniny. To jest projekt, który jest unikatowy pod każdy względem, również pod względem proekologicznym. Wbrew pozorom może to dać Pieninom ogromne odciążenie od tego wszystkiego co zanieczyszcza w tej chwili powietrze.

Jak mówił Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych, bardzo dużym wyzwaniem będzie budowa kolei właśnie w obszarze przyrodniczo chronionym.

Tak trudne przedsięwzięcie, bo to też trzeba sobie powiedzieć i to już dzisiaj padło, możemy zrealizować i prawdopodobieństwo tego myślę dużo większe, jeśli to będzie realizowane właśnie w takim gronie, bo Polskie Koleje Linowe mają unikatowe doświadczenia, jeśli chodzi o prowadzenie tej działalności właśnie w takich lokalizacjach jak Narodowe Parki.

Pierwszym etapem planowanego przedsięwzięcia będą specjalistyczne analizy naukowe pod kątem ruchu turystycznego i jego oddziaływania na środowisko Pienin zarówno w formie tradycyjnej, jak i przy ewentualnej zmianie jego organizacji na rzecz kolei linowej. Ruszą one już w te wakacje.

Posłuchaj:
Witold kozłowski
Daniel Pitrus
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo (NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN