Pierwsza pomoc w dobie koronawirusa

20.04.2020

– Życie ludzkie, to coś najcenniejszego, co mamy. Jeżeli jest ono zagrożone, to walczmy o nie, bez względu na to, czy jest pandemia, czy nie – apeluje Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Resuscytacja w dobie koronawirusa budzi wiele obaw. Możemy ją jednak przeprowadzić, nie narażając się na zarażenie niebezpiecznym patogenem, gdy ograniczymy się tylko do uciskania klatki piersiowej.

Jak zaznacza Krzysztof Krzemień, metoda “usta-usta” nie jest konieczna przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale uciskanie klatki piersiowej jest nieodzowne.

– Od kilku lat Światowa Organizacja Zdrowia, jak i te europejskie, zalecają, że przede wszystkim priorytetem przy zatrzymaniu krążenia jest uciskanie klatki piersiowej, a nie sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Gdzieś tam w środku ten pacjent jeszcze przed chwileczką oddychał i jakiś tam zapas tlenu może być, natomiast żeby go rozprowadzić, to przede wszystkim musimy uciskać klatkę piersiową. Oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa własnego, a najlepszym sposobem zabezpieczenia są jednorazowe rękawiczki i maseczka ochronna na twarz.

Sposób ten minimalizuje ryzyko zarażenia się koronawirusem, nawet jeśli osoba, której udzielamy pomocy, choruje na COVID-19.

Reanimacji nie powinniśmy przerywać aż do przybycia służb ratunkowych lub powrotu krążenia u osoby poszkodowanej.

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN