Pierwsza rotablacja w szpitalu, teraz na zabieg trzeba będzie poczekać

19.09.2017

Pierwszych dwóch pacjentów mieleckiego Oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Mielcu przeszło tzw. rotablację. To zabieg naprawiania nawet najtrudniejszych zwężeń w tętnicach wieńcowych, ale decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia od października trzeba będzie na niego czekać w kolejce. 

Pierwszemu zabiegowi rotablacji w mieleckim szpitalu została poddana pani Wiesława z podmieleckich Złotnik, która od 30 lat ma problemy wieńcowe. –Bardzo się cieszę, że będę miała ten zabieg i on mi pomoże – mówiła tuż przed operacją kobieta. To szansa na normalne życie dla pacjentów przy bardzo trudnych, mocno uwapnionych zwężeniach miażdżycowych w tętnicach.

Od października jednak zmienia się sposób kontraktacji tych zabiegów na mniej korzystny dla pacjenta – zauważa kardiolog Adam Młodziankowski. – Dzięki naszym zabiegom udawało się uniknąć zawałom, a teraz są oni przesuwani do kategorii planowej, a więc muszą czekać w kolejce. To z kolei może wiązać się z większym ryzykiem zawału i jego konsekwencji.

Oba pierwsze zabieg się udały i pacjenci najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj opuszczą mielecki szpital.

Posłuchaj:
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN