Pierwsze gminy w regionie uchwaliły umorzenie podatków od nieruchomości dla firm

30.01.2021

Pierwsze gminy w regionie już oficjalnie uchwaliły możliwość umorzenia podatku od nieruchomości dla swoich przedsiębiorców. Ten element rządowej pomocy dla miejscowości górskich, musi być usankcjonowany uchwałą przez odpowiednią Radę Gminy.

Tak zrobiły rady m.in. Nowego Sącza, Gródka czy Krościenka.

Zawsze przedsiębiorca może wystąpić indywidualnie o umorzenie podatku z powodu nadzwyczajnych okoliczności i w takiej sytuacji gmina traciłaby 100% dochodów. Ponieważ jednak jesteśmy gminą, która również jest wymieniona w załączniku do tej tarczy przeznaczonej dla ziem górskich to nasza utrata dochodów będzie na poziomie 20%, ponieważ 80% zwracane jest w ramach tej tarczy – mówi Edyta Brongiel, zastępca wójta gminy Gródek nad Dunajcem.

Zrobiliśmy jako gmina pierwszy krok. Teraz wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem przedsiębiorcy powinni jak najszybciej składać w tej sprawie wnioski – komentuje Tadeusz Topolski, zastępca wójta gminy Krościenko nad Dunajcem.

Uchwała została podjęta. Czekamy teraz na wnioski w związku z podjętą uchwałą. Zobaczymy czy będzie zainteresowanie czy też nie. Okres oczywiście jest bardzo krótki, bo tylko do 8 lutego, z tego względu, że do 12 lutego musimy już zabezpieczyć środki, które będą w to zaangażowane – dodaje.

Umorzenie podatku od nieruchomości dla firm przez pierwszy kwartał 2021 roku jest częścią szerszego planu pomocowego dla gmin górskich, który przewiduje między innymi dofinansowania do gminnych i miejskich budżetów od 4 – 8 milionów złotych na inwestycje związane z turystyką.

Łukasz Raczkowski, fot. jeziororoznowskie.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN