Pierwsze porządki na sądeckich cmentarzach

25.10.2018

W tym czasie na cmentarzach pojawia się najwięcej zniczy i kwiatów. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Mieszkańcy regionu przygotowują groby zmarłych i planują dekoracje.

Podkreślają, że jeden z najważniejszych elementów wystroju stanowią kwiaty. – Odcienie złote i żółte. Kwiaty muszą być przede wszystkim żywe, choć będzie zimno, ale to dzień wielkiej pamięci – mówi jedna z mieszkanek Nowy Sącz. – Ja zawsze biorę pod uwagę, jaki kolor lubiła zmarła osoba – dodaje inna.

Mieszkańcy myślą też o zniczach, które postawią na grobach. – Znicze skromne i długo palące się. Mam znicze już gotowe i do tych zniczy dobieram sobie kwiaty – co roku inne.

Wielu z nich już pierwsze porządki i sprzątanie na cmentarzach ma za sobą. Mieszkańcy przyznają, że mimo deszczowej pogody, trzeba zacząć przygotowania już tydzień przed nadchodzącą uroczystością. – Trzeba najpierw wszystko oczyścić, wygrabić, wymyć i posprzątać. Dopiero wtedy robić dekorację – mówi jedna z Sądeczanek. – Staram się, aby było pięknie, bo to wyjątkowe święto. Dokładam do tego zewnętrznych starań.

Jak podkreślają mieszkańcy, co roku sprzedawcy prześcigają się z pomysłami na wygląd zniczy. Jednak pamięć o zmarłych jest najważniejsza w uroczystość Wszystkich Świętych.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN