Pierwsze w Polsce punkty informacyjne dla osób niesłyszących w Tarnowie

20.08.2021

Tablice informacyjne doposażone zostały w kody QR przekierowujące do filmów z przekładem na język migowy. Aplikację do rozczytywania tych kodów można pobrać za pomocą Google Play.

– Każdy dzisiaj używa smartfonu. Jest to nowoczesna metoda, aby indywidualnie, bez pomocy tłumacza języka migowego przejść po historycznych punktach Tarnowa i poznać ciekawą historię miasta – mówi ks. Damian Migacz, tłumacz języka migowego i sekretarz Fundacji Pomagamy Głuchym.

Osoby niesłyszące mogą przejść przez punkty, które są na tablicach informacyjnych przy zabytkach Tarnowa i samodzielnie zwiedzić i poznać historię miasta.

Jak zwraca uwagę ks. Damian Migacz, osoby niesłyszące nie zawsze rozumieją tekst pisany gramatyką języka polskiego.

– Dlatego język migowy jest jak najbardziej adekwatny i te osoby poszukują takich informacji i jest to bardzo mile przez nich przyjęte. Zorganizowaliśmy wycieczkę z osobami niesłyszącymi po tych punktach. Na terenie miasta jest ich na razie 10. Osoby te z ciekawością rozczytywały informacje i oglądały zabytki Tarnowa.

Punkty informacji turystycznej mają być rozszerzane i uaktualniane.

Z inicjatywą, aby w Tarnowie powstały tablice informacji turystycznej z przekładem na język migowy wyszła Fundacja Pomagamy Głuchym.

Pomysł udało się zrealizować dzięki pomocy Urzędu Miasta Tarnowa i Centrum Informacji Turystycznej.

Posłuchaj:
ks. Damian Migacz
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN