Pierwszy weekend w żółtej strefie i prawie 100 osób ukaranych

12.10.2020

W ubiegły weekend w powiecie tarnowskim za brak maseczki zostało ukaranych aż 99 osób w 66 interwencjach. Policja sporządziła także 9 wniosków o ukaranie do sądu i zastosowała 13 pouczeń.

Działania Policji związane są z wprowadzoną 10 października w całym kraju strefą żółtą i obostrzeniami z niej wynikającymi.

Ten obowiązek noszenia maseczek nałożony jest dla naszego dobra, stosujmy się do tych zaleceń, wtedy Policjanci nie będą zmuszeni do nakładania grzywien – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.

– Pouczenia stosowane są w błahych sytuacjach – ktoś przez roztargnienie, czy zapomnienie nie założył maseczki. To jesteśmy w stanie zrozumieć i myślę, że każdy policjant podejdzie do tego w ten sam sposób. Natomiast jeżeli osoba będzie bardzo roszczeniowa, pretensjonalna i do tego będzie podważała postępowanie policjanta, to na pobłażliwość nie ma co liczyć. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że musimy się podporządkować pewnym obostrzeniom i przepisom.

Wszystkie odnotowane 9 przypadków skierowania wniosków do sądu spowodowane były odmową przyjęcia mandatu karnego. Jak dodaje Paweł Klimek, osoby te tłumaczyły, że nie widzą podstaw prawnych do bycia ukaranym.

– Na forum internetowym i w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja, że nie ma podstaw prawnych ponieważ konstytucja, ustawy i tak dalej. Natomiast jeżeli chodzi o przepisy porządkowe, które daje nam ustawodawca, czyli rozporządzenia i inne podstawy prawne niższej rangi, to artykuł 54 Kodeksu Wykroczeń mówi wyraźnie: jeżeli nie stosujemy się do tego typu przepisów, to musimy się liczyć z tym, ze może być na nas nałożona grzywna w wysokości do 500 złotych. Natomiast sąd, jeżeli odmówimy przyjęcia tego mandatu, może zastosować karę już nie 500 złotych, tylko do 5 tysięcy złotych.

Równolegle z działaniami w przestrzeni publicznej, w galeriach handlowych czy kontrolami przewozu osób w komunikacji zbiorowej, tarnowska Policja wraz z Państwową Inspekcją Sanitarną prowadzi kontrole w placówkach użyteczności publicznej i na weselach. Tu, jak dotąd, nie odnotowano naruszenia obowiązujących przepisów.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN