Piłka na ostrzu noża, czyli największe derby europejskiej piłki

27.01.2021

Najbardziej zagorzałe rozgrywki między niezbyt sympatyzującymi ze sobą klubami z tego samego regionu to właśnie piłkarskie derby – esencja emocji sportowych (i nie tylko sportowych). W Europie derby nie brakuje. Które z nich są najbardziej emocjonujące i zagorzałe? Poniżej wskazujemy na 5 największych derbów Europy!

Derby Mediolanu

Na piątym miejscu najbardziej zaciętych derbów Starego Kontynentu z pewnością można umieścić rywalizację na linii Inter Mediolan – AC Milan. Derby Mediolanu, znane także jako Derby Della Madonnina (od pomnika Matki Boskiej), rozgrywane są od dekad, a do 2020 roku łącznie te dwie drużyny zdążyły rozegrać 225 spotkań. Wyniki rywalizacji wskazują cały czas na remis, bo różnica w zwycięstwach nie jest spora – 82 razy zwyciężał Inter Mediolan, 76 razy triumfował AC Milan. 67 – tyle było remisów.

Derby mediolańskie to jedno z największych tego typu wydarzeń w całej Europie. Obydwie drużyny są na najwyższym poziomie, obydwie pochodzą z tego samego miasta i obydwie zdobyły zarówno Puchar Europy, jak i Puchar Interkontynentalny. Szczegółowe informacje na temat derbów Mediolanu przeczytasz w tym artykule: https://sport.betfan.pl/derby-mediolanu-5-najlepszych-meczow-w-historii/

Liverpool vs Manchester United

Czerwone Diabły z Liverpoolem toczą krwawe rywalizacje od lat. Pojedynki te są jednymi z najchętniej obserwowanych na całych Wyspach Brytyjskich. Obydwa teamy, choć od dłuższego czasu odżegnują się od takich grup, mają ogrom wiernych (pseudo)kibiców, toczących nieustannie mniejsze i większe „ustawki” – jak zresztą przystało na brytyjski klimat wojen footballowych. Często dodatkowym ogniwem napędowym staje się nie tylko ogólna waśń historyczna, ale konflikty między piłkarzami z tych drużyn. Przekonać się o tym mogliśmy chociażby na przykładzie kłótni na linii Patrice Evry – Luis Suarez.

Derby Włoch – Juventus Turyn vs Inter Mediolan

Inter Mediolan to zespół, który jako jeden z nielicznych jest uwikłany w podwójne derby. Po Derby Mediolanu rywalizacji Inter Mediolan – Juventus Turyn jest największym tego typu wydarzeniem w całych Włoszech. Stąd też nie dziwi, że nazywamy je Derby Włoch. Pojedynki między Juventusem a Interem należą do najbardziej zaciętych. Obydwie drużyny są uznawane za najlepsze włoskie teamy, cały czas utrzymujące się w Serie A.

Szkockie Derby to nie przelewki – Celtic i Rangers

Konflikt między Celtic i Rangers, dwoma zespołami ze szkockiego Glasgow, ma wiele przyczyn. Jedną z nich są różnice społeczno-kulturowe. Obecnie ta płaszczyzna już zanika, niemniej jednak historycznie rywalizacja między klubami była wspierana przez wzajemne antypatie środowiska katolików (zwyczajowo Celtic) i protestanckiego (zwyczajowo Rangersi). Jeśli chodzi o wyniki meczy, to podobnie jak w przypadku większości zaciętych derbów – różnice w wygranych są minimalne. Niestety, derby szkockie są uznawane za jedne z najbardziej krwawych, jeśli chodzi o wszystkie takie rywalizacje w Europie. W pewnym czasie kojarzono z nimi nie tylko fanatyczne ruchy bojówkowe, ale pewne organizacje terrorystyczne.

Największe derby Europy – Barcelona i Real Madryt

Na pierwszym miejscu musiała znaleźć się ta para – Barcelona i Real Madryt. El-Clasico, czyli Gran Derbi Europa, Wielkie Derby Europy, to tytuły zajmowane właśnie przez rywalizację mającą miejsce w słonecznej Hiszpanii. Tu również geneza konfliktu ma znamiona kulturowo-społeczne. Obecnie derby te nie są już tak konfliktowe i krwawe, jak w XX wieku. To, co jest charakterystyczne, to po prostu prestiż obydwu klubów i największe światowe gwiazdy w nich grające – Lionel Messi czy, do niedawna, Cristiano Ronaldo.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN