PIT 36L – jak działa i kiedy się opłaca?

13.01.2022

Podatek liniowy to rozwiązanie, które w przypadku wielu osób pozwala na optymalizację podatków. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w każdym przypadku, natomiast osoby, które przekraczają II próg podatkowy, z pewnością powinny przyjrzeć się swoim przychodom, kosztom, wykorzystywanym ulgom i zastanowić się, czy przypadkiem rozliczenie na skali podatku liniowego nie jest korzystniejsze. 

Zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty

PIT 36L to rozwiązanie, które możliwe jest do zastosowania przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Podatnik zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie nie ma możliwości skorzystania z tego rozwiązania i w związku z tym płaci podatek dochodowy według standardowej skali 17% i 34% (po przekroczeniu drugiego progu podatkowego). Podatek liniowy, a więc stały, wynoszący 19% niezależnie od poziomu uzyskiwanych dochodów mogą przyjąć prowadzący działalność gospodarczą (nie wliczają się w to działy specjalne produkcji rolnej). Decyzję o przejściu na podatek liniowy podejmuje się na początku roku podatkowego. PIT 36L jest już tylko wynikiem wcześniejszej deklaracji. W trakcie roku, obserwując zmianę wysokości dochodu, nie możesz już zmienić formy opodatkowania. Trzeba sobie z konsekwencji tych decyzji zdawać sprawę. Pisemne oświadczenie na specjalnym druku z wnioskiem o opodatkowanie liniowe możesz złożyć w CEIDG samodzielnie, elektronicznie, bez konieczności udawania się do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że podatek liniowy dotyczy wyłącznie działalności, a nie jakichkolwiek innych przychodów.

PIT 36L – kiedy się opłaca przy działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych i zasad ogólnych opodatkowania (skala 17/34) nie zawsze jest korzystny. Optymalizacja podatku liniowego daje szansę na zmniejszenie wysokości zobowiązań podatkowych. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przekraczają znacznie II próg podatkowy i w związku z tym od części swojego dochodu muszą odprowadzić podatek w wysokości 34% (co przy wprowadzeniu od 2022 roku nieodliczalnej składki zdrowotnej jest naprawdę wysokim kosztem). Wyjście z tradycyjnej skali podatkowej sprawia, że płacisz wyższy niż w pierwszym progu podatek, ale jest on stały, co w dużej części przypadków sprawia, że podatek z roku jest finalnie niższy od tego, który wynikałby ze standardowego opodatkowania.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze rozliczenie z PIT 36L jest najbardziej korzystne. Trzeba tutaj koniecznie uwzględnić koszty uzyskania przychodu, sposób rozliczania, a także ewentualne ulgi, z których mógłby skorzystać podatnik. Może się bowiem okazać, że w konkretnym roku podatkowym przy nieco wyższych kosztach uzyskania przychodu i odpowiedniej liczbie zastosowanych ulg, korzystniejsze okaże się rozliczenie na tradycyjnej skali podatkowej. Warto za każdym razem uważnie przestudiować swoją sytuację.

Kiedy składasz PIT 36L do Urzędu Skarbowego?

PIT 36L rozliczasz tak samo, jak większość zeznań podatkowych, a więc do ostatniego dnia kwietnia każdego roku. PIT 36L online możesz łatwo wypełnić w formie elektronicznej i złożyć za pośrednictwem platformy EPUAP co znacznie przyspiesza realizację całego obowiązku. Wypełnienie formularza w programie chroni cię jednocześnie przed popełnieniem błędów obliczeniowych lub niepodpisaniem dokumentu czy niewypełnieniem jednego z obowiązkowych pól (na przykład z danymi teleadresowymi). To wszystko przyspiesza tak proces wypełniania, składania, jak i późniejszej weryfikacji zeznania, dzięki czemu ewentualna nadpłata podatku może trafić do ciebie szybciej.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN