Płacz pomaga przeżyć żałobę

05.11.2019

Po stracie kogoś bliskiego trzeba się wypłakać, bo płacz ma działanie terapeutyczne – mówi lekarz Ines Szczepańska.

Psychiatra tłumaczy, że każdy musi przeżyć żałobę do końca, ze wszystkimi jej fazami od szoku i otępienia poprzez żal i rozpacz aż do momentu, kiedy zaczynamy akceptować stratę i powoli powracamy do równowagi.

Niektórzy potrzebują na to pół roku, inni więcej.

Ten czas jest nam potrzebny – mówi specjalistka, i radzi, aby nie zagłuszać swoich emocji np. sięgając po środki uspokajające. – Trzeba się wypłakać i ten płacz jest bardzo potrzebny. Trzeba umieć doświadczać emocji i nie zamykać ich w sobie, bo wtedy wszystkie emocje, które są zamknięte, mogą powodować przedłużanie się procesu żałoby i wtedy jest ryzyko wejścia w depresję czy w zaburzenia lękowe albo zaburzenia snu. Tak więc wszystkie fazy żałoby powinny być przeżyte – podkreśla lekarz Szczepańska.

Bardzo ważne jest także wspieranie osób, które są w rozpaczy po stracie kogoś bliskiego.

Nie bójmy się pomagać, ale nie pocieszajmy, bo pocieszanie jest bez sensu – mówi lekarz psychiatrii.

Ines Szczepańska podkreśla, że w takich sytuacjach ważna jest obecność drugiej osoby. – To, co jest bardziej właściwe, to wspieranie takiego procesu, w którym pozwalamy płakać tej osobie tyle, ile potrzebuje. Można ją zapytać, czy jest coś, co w danym momencie możemy dla niej zrobić. Pomaga też samo bycie, sama obecność, zrobienie herbaty, przytulenie, zostanie czasem na noc, po prostu pokazanie‚ ja tu jestem, jestem i będę u twojego boku tyle, ile będziesz mnie potrzebować – tłumaczy.

Ważne jest także, aby obserwować osobę, która przeżywa żałobę. Jeżeli po jakimś czasie ta osoba nie jest w stanie powrócić do normalnego życia np. pójść do pracy czy zadbać o siebie, to mogą być objawy depresji. Wtedy konieczna jest pomoc specjalisty. Ta choroba wymaga leczenia. Nie pomogą środki uspokajające.

Lekarz psychiatra Ines Szczepańska będzie gościem Anety Mleczko w dzisiejszej audycji Bez Skierowania tuż po godz. 17.00.

Posłuchaj:
Ines Szczepańska
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN