Plaga komarów utrudnia życie ludziom i zwierzętom

11.06.2019

Dziś odkomarzanie w Tarnowie. W najbliższym czasie także na terenie Gminy Tarnów.

Po ostatnich powodziach dają się mocne we znaki. Chmary owadów atakują w parkach, nad wodą, czy też na ulicach miast.

Są agresywne i atakują w każdym miejscu – mówią reporterowi RDN mieszańcy Tarnowa. – Jest ich więcej przy rzekach oraz błotnistych terenach. Teraz dużo popadało, zrobiło się dużo bajor, więc mamy automatycznie więcej komarów. Masakra, nie da się wytrzymać w mieście, nie da się wytrzymać poza nim. Te środki już też nie pomagają, nie wiadomo, czy komary się nie uodporniły na nie, pomimo ciągłego dawkowania na ciało. Byłem wczoraj nad Dunajcem, to istna masakra. Nie dało się je odpędzić. Musieliśmy się z kolegami szybko ewakuować.

Dla tarnowian jest dobra informacja.

Władze zdecydowały o akcji odkomarzania we wszystkich dzielnicach miasta. – W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie północnych dzielnic miasta – mówi Lucyna Bielatowicz, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej tarnowskiego magistratu.

Rozpoczyna się odkomarzanie w Tarnowie, które potrwa zapewne do końca przyszłego tygodnia. Proces ten rozpocznie się od dzielnicy Piaskówka. Zostaną odkomarzone m.in. tereny przy ulicy Czapskiego, a także Park Strzelecki. Akcja ta będzie prowadzona w godzinach porannych.

Przez najbliższych kilka dni, specjalne pojazdy będą opryskiwać tereny zielone i miejsca, gdzie najczęściej gnieżdżą się te agresywne owady.

W Szczucinie pogryzione przez komary zwierzęta gospodarcze nie chcą wychodzić na pastwiska. Po ostatnich ulewach, przy obecnie wysokich temperaturach, to prawdziwa plaga.

Problem jest poważny – przyznaje weterynarz, Agata Czapla Żurek. – Króliki najbardziej są narażone, bo komary są wektorem chorób wirusowych. Świnie tak samo są pogryzione. Właściciele wchodzą rano do chlewu i zwierzęta są całe w bąblach – dodaje.

Sołtys Laskówki Delastowskiej Agnieszka Piekielniak uważa, że potrzebna jest pilna reakcja. – Jest po prostu napływ takich komarów, że mieszkańcy nie dają rady, dzieci są uczulone. Także zwierzęta nie dają rady.

Co na to władze Szczucina?

Zastępca burmistrza Tomasz Bełzowski mówi, że nie jest to taka prosta sprawa, bo odkomarzanie jest zadaniem własnym samorządów i sporo kosztuje.

Ponadto, jego zdaniem, akcja miałaby sens, gdyby odkomarzanie odbyło się także w sąsiednich miejscowościach – w rejonie Mielca czy Dąbrowy Tarnowskiej.

Co do plagi komarów, to jest to szerszy problem, bo dotyczy, po pierwsze, komarów, po drugie, ewentualnych środków, aby nie wybić populacji pszczół, jak również z ekologicznymi uprawami z terenu Szczucina.

Koszt takiej wylewki to, zdaniem burmistrza, blisko milion zł.

Nie tylko Szczucin zmaga się z tymi owadami.

To już prawdziwa plaga komarów – mówią mieszańcy regionu mieleckiego i domagają się od samorządowców oprysków na te uciążliwe owady.

Władze Mielca zapowiadają, że walka z komarami ruszy w czwartek- wyjaśnia Krzysztof Urbański z mieleckiego magistratu. – Działania będą prowadzone w miejscach, gdzie mieszkańcy wypoczywają i w miejscach gdzie po powodziach są lęgowiskiem dla komarów. Akcja prowadzona będzie w godzinach popołudniowych i wieczornych, tak aby pszczelarze mogli zabezpieczyć pasieki.

Do odkomarzania przymierzają się też władze Dębicy oraz gminy Dębica. Stanisław Rokosz wójt gminy zapowiada, że do oprysków zostaną zastosowane preparaty zwalczające nie tylko komary, ale również kleszcze. – Będziemy odkomarzać tereny rekreacyjne, skwery, place zabaw. Opryski będziemy wykonywać swoim sprzętem, który zakupiliśmy kilka lat temu za 160 tys. złotych.

Samorządowcy narzekają jednak na wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, dlatego wspólnie będą starać się o pieniądze na odkomarzanie u wojewody podkarpackiej.

Posłuchaj:
Tomasz Bełzowski
Agnieszka Piekielniak
Agata Czapla Żurek
Katarzyna Antosz, Anna Zboch, Grzegorz Golec
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo(NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN