Co z plakatami po wyborach? Dlaczego zaśmiecają miasto?

10.09.2019

Z tym pytaniem zwracają się do nas mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, w trakcie kampanii wyborczej zdarzają się sytuacje, gdzie komitety wyborcze wieszają plakaty na terenach prywatnych, bez zgody właściciela.

Właściciel terenu, na którym pojawił się taki plakat, nie może własnoręcznie go usunąć.

– Plakat, co do zasady, posiada ochronę prawną i usuwanie oraz niszczenie go nie może mieć miejsca – mówi komendant Straży Miejskiej w Tarnowie, Krzysztof Tomasik

– Były takie zgłoszenia właścicieli nieruchomości prywatnych, na których pojawiały się plakaty różnych komitetów i właściciele sygnalizowali, że bez ich wiedzy taki plakat pojawił się na ogłoszeniu. Była to sytuacja patowa dla takiego właściciela, ponieważ plakat co do zasady posiada ochronę prawną i usuwanie, jego niszczenie, nie może mieć miejsca. Natomiast pozostawienie takiego plakatu na terenie prywatnej nieruchomości, bez zgody zarządzającego nieruchomością, też należy do grupy takich wykroczeń.

Podczas poprzednich kampanii wyborczych, strażnicy interweniowali w sprawie zawieszenia plakatów na terenach prywatnych, bez zgody właściciela.

– Były zgłoszenia właścicieli nieruchomości, na których pojawiały się plakaty wyborcze różnych komitetów.

Dotychczas nie było żadnych zgłoszeń, które sugerowałyby, że plakat wisi niezgodnie z prawem. Czy w takim wypadku, można się spodziewać, że nie będzie żadnych nadużyć?

– Odpowiedź na to pytanie będziemy mogli poznać bliżej mocno rozwiniętego okresu kampanii wyborczej – dodaje komendant Straży Miejskiej w Tarnowie, Krzysztof Tomasik

– Odpowiedź na to pytanie będziemy mogli poznać bliżej bardzo mocno rozwiniętego okresu kampanijnego. W chwili obecnej takich plakatów nie jest dużo, jak było to w poprzednich wyborach.

Kampania wyborcza rozpoczęła się końcem sierpnia i będzie trwać do ciszy wyborczej. Cisza wyborcza natomiast rozpoczyna się w nocy z piątku na sobotę przed 13. października.

Posłuchaj:
Krzysztof Tomasik
Wydawca, Jarosław Korzeniowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN