Kontrowersje wokół planu zagospodarowania w rejonie Azotów

07.09.2018

Niektórzy mieszkańcy, zwłaszcza z rejonu ulic Dunajcowej, Chemicznej czy Witosa, obawiają się przygotowanego projektu, który miałby obowiązywać w tym rejonie.

Jak mówi Mirosław Wiśniewski z Rady Osiedla Mościce, żaden wniosek mieszkańców nie został uwzględniony, podczas gdy uwzględniono wniosek jednej z firm, która chce tam realizować usługi.

Chodzi o tereny, na których mieszkańcy domagali się, by było tam tylko budownictwo jednorodzinne, plan natomiast dopuszcza również usługi.
– Został rozpatrzony wniosek wyłącznie jednej firmy, która wykupiła tam teren. Może ten biurowiec na dzień dzisiejszy nie być szkodliwy dla mieszkańców, natomiast obawiamy się, że ktoś inny może nam wybudować Eldorado przed samymi oknami. I tego się boimy, bo te usługi mogą być uciążliwe i negatywnie na nasze środowisko oddziaływać. A mieszkańcy inwestują, modernizują domy, młodzi się chcą tam budować po rodzicach, a jeśli wprowadzi się im tereny usługowe pod same okna, to będzie to przykra sprawa – komentuje Mirosław Wiśniewski.

Jacek Łabno, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta, która zaopiniowała pozytywnie projekt planu, tłumaczy, że mieszkańcy czekali na niego ponad 20 lat, żeby się tam wybudować i nie można im tego dalej blokować. – Uznajemy obawy tych osób, które mogą podejrzewać, że się coś złego wokół ich mieszkań stanie. Jednak to są tylko podejrzenia. Ja wiem, że jeśli byłby tam zlokalizowany zakład, który oddziaływałby poza swój rejon, to są przepisy prawa, które to dyscyplinują. Natomiast nie możemy z powodu jednego czy dwóch potencjalnych zagrożeń blokować setkom osób oczekiwania – tłumaczy radny.

Plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie byłej strefy oddziaływania Zakładów Azotowych miał być uchwalany podczas sesji Rady Miejskiej 7 września.

Jednak sesja została przerwana i punkt odroczono do następnych obrad, które mają być 10 września.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jacek Łabno
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN