Pługopiaskarki w gotowości. Zima nie zaskoczy drogowców?

25.11.2021

450 ton soli i 1500 ton piasku w pełnej gotowości przed nadejściem zimy w regionie. Powiat tarnowski na odśnieżanie dróg przeznaczył w przyszłorocznym budżecie 3 mln złotych.

Za część dróg powiatowych odpowiada samo starostwo, resztę powiat zleca prywatnym firmom. Jest to w sumie sześć firm, które dbają o utrzymanie dróg w ośmiu rejonach. O dziewiąty rejon, obejmujący gminy Lisia Góra, Pleśna, Tarnów, Wierzchosławice i Wojnicz, dba już bezpośrednio powiat.

Jak mówił w rozmowie z Radiem RDN zastępca dyrektora ds. Technicznych Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach Stanisław Pyzdek, wszystkie służby są już w pełnej gotowości.

Łącznie na wszystkich drogach powiatowych będzie pracować 30 pługopiaskarek. Stanisław Pyzdek zapewnia, że wszystkie służby są w gotowości.

– Jesteśmy przygotowani, gdy będzie taka potrzeba, ta akcja zostanie uruchomiona. Wtedy też będzie telefon taki dyżurny, będą nasi dyżurni, którzy będą koordynować pasy drogowe i rozpoczniemy wtedy akcję zimową. Do końca roku mamy zapewnione środki finansowe na utrzymanie zimowe, na rok 2022 przewidzieliśmy w budżecie 3 mln zł.

Jak dodaje, Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie dba o odśnieżanie ulic, ale zimowe utrzymanie dróg nie obejmuje już chodników w powiecie.

– My się zajmujemy tylko odśnieżaniem dróg, odśnieżanie chodników przypomnę, że jest to obowiązek właścicieli przyległych. Często też o chodniki na terenie danych gmin dbają włodarze poszczególnych gmin i mają zlecone to firmom prywatnym.

Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie ma łącznie 586 km dróg do odśnieżania.

Do tematu wrócimy w Pulsie Regionu. Sprawdzimy jak do zimy jest przygotowane miasto Tarnów, a także województwo małopolskie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN