Poczta Polska sprawdza, czy płacisz abonament RTV

06.03.2020

Kontrolerzy rozsyłani są do domów, by weryfikować kto posiada telewizor lub radio.

Kontrole przeprowadzane są w związku z obowiązkiem rejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz koniecznością opłacania abonamentu.

– Poczta Polska przeprowadza dwa rodzaje kontroli. Kontrolujemy zarówno fakt posiadania odbiorników pod adresami, gdzie te odbiorniki nie są zarejestrowane i tutaj rzeczywiście kontroler musi złożyć wizytę osobie czy instytucji. Natomiast poza tym weryfikujemy też w przypadku zarejestrowania odbiornika radiowego czy telewizyjnego, czy opłaty na bieżąco wpływają – mówi Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Mieszkańcy Tarnowa przyznają, że opłaty uiszczają, ale w przypadku kontroli obawiają się oszustw.

– Oczywiście, że płacę. Kontrolerzy mają taki obowiązek, nie ma żadnego problemu. – Niestety, zapłaciłam. Już dawno, na cały rok. Kontrolera wpuściłabym, aczkolwiek raz mnie taka kontrola niemile zaskoczyła. Zamówiłam pana do naprawy pralki, przyszedł pan z walizeczką i okazało się, że to zupełnie ktoś inny. – Nie mam z tym problemu, wszystko płacę jak należy. Bardzo dobrze, że są kontrole, bo tyle ludzi, szczególnie młodych korzysta z różnych urządzeń, a za nic nie płacą, chcą, żeby wszystko było za darmo. To już dawno temu powinno być zrobione. – Raczej nikogo nie wpuszczam, bo to może być jakieś oszustwo.

Poczta Polska podkreśla, że pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Za używanie niezarejestrowanego odbiornika grożą kary w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, a więc nawet 700 zł.

Zgodnie z komunikatem KRRiT w 2020 roku zapłacimy 7 złotych miesięcznie za odbiornik radiofoniczny i 22,70 zł za odbiornik telewizyjny lub pakiet telewizji i radia.

Rejestracji odbiornika można dokonać przez stronę internetową Poczty Polskiej.

Z opłaty zwolnieni są seniorzy, którzy przekroczyli 75 lat, osoby z pierwszą grupą inwalidzką, kombatanci, inwalidzi wojenni lub wojskowi, a także osoby po 60. roku życia, z emeryturą nie przekraczającą miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej lub platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Posłuchaj:
Justyna Siwek
Mieszkańcy
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN