Podatki w górę

30.11.2018

Mieszkańcy zapłacą podatek od nieruchomości 55 groszy, czyli o 9 groszy więcej za metr kwadratowy.

Znacznie więcej wzrasta stawka za grunty, zamiast 18, będzie 30 groszy.

Za podwyżką głosowało 13 radnych koalicji PO, Nowoczesnej i Naszego Miasta Tarnów.

W rozmowie z RDN twierdzili, że nie są za tym, by podatki podnosić, lecz, ich zdaniem, w Tarnowie, są one i tak stosunkowo niskie w porównaniu do innych miast.

Rajcy argumentują też, że podatki w Tarnowie nie były podnoszone od pięciu lat.

Jak mówi radny Zbigniew Kajpus, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze uzupełnią częściowo koszty rosnącej ceny prądu.

– Generalnie jestem przeciwnikiem podnoszenia podatków, natomiast sytuacja w związku z podwyżką cen prądu stawia gminę w bardzo trudnej sytuacji i musimy skądś znaleźć środki – wyjaśnia. – Kilka złotych więcej miesięcznie dla przeciętnego budynku – myślę, że dla każdej rodziny jest to kwota do udźwignięcia – dodaje.

Opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość było zdecydowanie na nie.

Radni z tego klubu ripostowali, że władze miasta próbują łatać dług miasta drenując kieszenie mieszkańców i tym samym zniechęcając zwłaszcza przedsiębiorców do lokowania tu swoich biznesów.

Zwrócili uwagę, że prezydent nie skonsultował tej podwyżki ani z mieszkańcami, ani z przedsiębiorcami.

– Jeżeli podnosimy podatki, powinny być rozmowy z mieszkańcami i przedsiębiorcami, by wyjaśnić im powód – mówi Angelika Świtalska. – Tymczasem otrzymaliśmy informacje na dzień przed sesją. Radni, którzy byli za podniesieniem podatku, powinni poinformować o tym w kampanii wyborczej mieszkańców – tłumaczy.

Według Kazimierza Koprowskiego, obniżanie podatków w innych miastach pokazało, że następuje wzrost gospodarczy.

– Drenowanie kieszeni tarnowskiego podatnika i podnoszenie podatków dotykają mieszkańców Tarnowa w dość poważnym stopniu jeśli chodzi o podatki od gruntów – uważa radny. – Są dotkliwe też dla przedsiębiorców. Tymczasem samorządy, które poszły w kierunku obniżenia podatków, odnotowują poważny wzrost gospodarczy i otwieranie poważnych nowych firm – podkreśla.

Na podniesieniu podatków miasto zyska około 5 milionów zł.

Dodajmy, że po wyborach radni Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów, którzy weszli w porozumienie, mają większość.

PiS jest w opozycji.

Wzrosną też stawki dla podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą.

Stawka od metra kwadratowego budynku na prowadzenie działalności gospodarczej będzie większa o 90 groszy, a w przypadku budynków na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie więcej o blisko 2 złote.

Posłuchaj:
Zbigniew Kajpus
Angelika Świtalska
Kazimierz Koprowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN