Podczas prac ogrodowych wykopał Mausera! Oryginalne znalezisko w gminie Żabno [ZDJĘCIA]

23.05.2022

Prace ogrodowe zakończył wizytą policji. Mieszkaniec Sieradzy w gminie Żabno podczas prac ogrodowych natrafił na szkielet Mausera – niemieckiego karabinu z okresu I wojny światowej.

Mężczyzna zgłosił znalezisko i na miejscu pojawili się funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego.

Jak mówi Radiu RDN Małopolska asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, karabin nie zagrażał już bezpieczeństwu i nie nadawał się do użytkowania.

– Karabin z czasów I wojny światowej bardzo mocno skorodowany. Nie posiadał żadnych elementów drewnianych. To znalezisko być może uda się odrestaurować i oddać do muzeum w Tarnowie. Takie znaleziska jeszcze pewnie będziemy mieć. Są to przedmioty niebezpieczne pochodzenia oczywiście wojskowego. Należy za każdym razem informować o takim odnalezieniu. Nigdy nie wiemy w jakim one właściwie są stanie i co kryją w środku w lufie. To jest niebezpieczne.

Powojenne znaleziska dość często wychodzą na światło dzienne. Kilka tygodni temu również w gminie Żabno na niewybuch z II wojny światowej natrafili robotnicy przy budowie chodnika.

Każdy rodzaj powojennych pamiątek należy zgłosić na policję, która zabezpieczy przedmiot.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN