Podczas zimy pamiętajmy o zwierzętach

27.01.2021

Okres zimowy to trudny czas nie tylko dla osób starszych i bezdomnych, ale także dla zwierząt. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, zapewnienie im odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi to obowiązek prawny każdego właściciela zwierzaka.

Na warunki zagrażające ich życiu szczególnie narażone są zwierzęta utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi, a także bezdomne i wolno żyjące.

Jedną z form pomocy zwierzętom w czasie zimy jest ustawianie specjalnych domków, w których mogą się ogrzać.

Koci domek jest zrobiony ze styropianu, owinięty bardzo szczelnie folią, ze specjalnymi drzwiczkami. W środku są koce polarowe albo słoma. To doskonałe zabezpieczenie. Kocie domki, ustawione we właściwym miejscu, najlepiej przy jakiejś ścianie, na pewno nie na otwartej przestrzeni, bo kot nie będzie czuł się bezpiecznie w takim miejscu i regularne dokarmianie – to jest jedyne zabezpieczenie. Dawniej można by mówić o uchylaniu okienek piwnicznych, ale nikt tego nie robi, bo uchylnych okienek już nie ma – mówi Krzysztof Giemza prowadzący “koci szpitalik” w Tarnowie.

Kocie domki można pobrać za darmo w siedzibie Fundacji Zmieńmy Świat w Tarnowie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Pamiętajmy też o dokarmianiu zwierząt – dodaje Krzysztof Giemza. – Nad wszystkim, według mnie, są względy humanitarne i etyczne. Oczywiście, przy dokarmianiu ktoś może popełniać błędy, wystawiać w złym miejscu, dawać jakieś niewłaściwe jedzenie, ale to jest sprawa drugorzędna i do porozumienia między ludźmi. Przy takich mrozach nie patrzymy na nic, tylko pomagamy.

Apel o czujność i podjęcie działań na rzecz zabezpieczenia zwierząt przed zamarznięciem, w związku ze spływającymi licznymi informacjami o tragediach psów, kotów, innych gatunków zwierząt, w tym zwierząt gospodarczych, wystosowały w ostatnich dniach m.in. organizacje i fundacje działające na rzecz prawnej ochrony zwierząt oraz IMGW-PIB.

Posłuchaj:
Krzysztof Giemza
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN