W poddębickim Latoszynie otwarto Park Zdrojowy. Status uzdrowiska coraz bliżej [ZDJĘCIA]

21.09.2020

Znajduje się w nim pijalnia wód siarczkowych, tężnia solankowa, amfiteatr oraz ścieżki spacerowe i edukacyjne.

To kolejne inwestycja na tym terenie po Przychodni Zdrojowej i basenie rehabilitacyjnym – mówi Stanisław Rokosz wójt gm. Dębica. – Nie ukrywam, że cieszy się serce, bo to wiele lat wspólnych działań. W tym ostatnim czasie otrzymaliśmy takiego energetycznego kopa w postaci pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Inwestycje kosztowały ponad 10,7 mln złotych, w tym dofinansowanie z RPO 6,1 mln złotych.

To jednak nie koniec dobrych informacji dla tego terenu.

Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przekazała decyzje Ministra Zdrowia potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Latoszynie.

– Ważne jest to, że będą mogły być już udzielane świadczenia z zakresu leczenia uzdrowiskowego. Myślę, że jest to bardzo ważne, żeby ta miejscowość mogła wykorzystywać walory jakie tutaj są, aby mieszkańcy myślę całej polski odzyskiwali tutaj zdrowie. 

Kolejnym krokiem będzie decyzja premiera o przyznaniu Latoszynowi statusu uzdrowiska.

Jak jednak przyznają pacjenci na własnej skórze przekonali się o zdrowotnych właściwościach latoszyńskich wód.

– Jestem ozdrowieńcem. Byłem ciężko chory na reumatoidalne zapalenie stawów, nie mogłem chodzić, normalnie egzystować a po serii zabiegów, wziąłem ich około 30 pomogło, czuje się dobrze, normalnie się poruszam – zapewnia Marek spod Brzeska.

W uroczystościach nie mogło zabraknąć Jana Golby burmistrza Muszyny i prezesa Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

– Te wody rzeczywiście są znakomite, unikatowe nie tylko na skale Polski, ale i Europy i o tym trzeba pamiętać i wykorzystać to do końca. Myślę, że to dopiero początek tego co tutaj się będzie działo.

To nie koniec planów wobec terenów Latoszyna – przekonuje Paweł Wolicki prezes spółki Latoszyn- Zdrój. – Kolejnym etapem jest uruchomienie w basenie leczniczym inhalatorów. Właściwości lecznicze wody mówią o tym, że leczniczo działa zarówno podczas kąpieli, kiedy ją pijemy, jak również podczas inhalacji. Chcemy by niebawem też się tu pojawiły.

W tym roku gmina chce także podpisać list intencyjny w sprawie budowy hotelu SPA. Póki co, można korzystać z otwartego w weekend Parku Zdrojowego.

Zarówno z tężni jak i pijani, ścieżek można korzystać za darmo.

Posłuchaj:
Stanisław Rokosz
Józefa Szczurek-Żelazko
Pacjent
Jan Golba
Paweł Wolicki
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN