Podstacja pogotowia ratunkowego w Piwnicznej do likwidacji? “Nie można mierzyć bezpieczeństwa wskaźnikami z Excela”

13.01.2022

Wojewoda małopolski chce zlikwidować podstację pogotowia ratunkowego w Piwnicznej-Zdroju. Przy takim rozwiązaniu podstacja w Rytrze działałaby całą dobę zamiast 16 godzin dziennie. Pomysł wzbudza ogromne kontrowersje i sprzeciw burmistrza Piwnicznej.

Jednym z argumentów za takimi zmianami jest fakt, iż karetki wyjeżdżają częściej z Rytra niż z Piwnicznej. Rok temu była to różnica 150 wyjazdów.

Jest też dużo wezwań karetek w godzinach wieczornych i porannych – między 23.00 i 7.00. W tych godzinach podstacje w Rytrze i Piwnicznej nie działają, więc karetki musza pokonać więcej kilometrów.

Mowa o 140 wyjazdach w roku w kierunku Rytra i Piwnicznej. Jeśli podstacja w Rytrze będzie działać 24 godziny na dobę, bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców zwiększy się – mówi Bożena Hudzik, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Władze Piwnicznej-Zdroju nie godzą się na likwidację podstacji pogotowia ratunkowego w tym mieście.

Burmistrz Dariusz Chorużyk uważa, że plany likwidacji podstacji opierają się na bezdusznych metodach prosto z arkusza kalkulacyjnego Excel.

Dziwią mnie informacje, że podstacja musi być zlikwidowana, bo nie przynosi określonych wskaźników. Jak możemy mierzyć wskaźnikami bezpieczeństwo mieszkańców? Jeżeli ważny jest wynik ekonomiczny, usiądźmy wszyscy razem do rozmów i niech każdy wniesie swoją informację i wtedy dowiemy się, czy wskaźniki, którymi posługuje się Sądeckie Pogotowie Ratunkowe są właściwe – dodał.

Podstacja pogotowia ratunkowego w Piwnicznej została reaktywowana w 2016 roku. Od tego czasu działa 12 godzin dziennie. Do likwidacji podstacji w Piwnicznej potrzebna jest zgoda Ministerstwa Zdrowia i wojewody. Sądeckie pogotowie czeka na decyzje w tej sprawie.

Niezależnie od wszystkiego nie odpuścimy i pokażemy swój góralski charakter. Jeśli będzie trzeba się mierzyć bardzo wysoko i bardzo daleko, będziemy się mierzyć – nie widzę problemu – zaznaczył Dariusz Chorużyk.

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju zapewnił nas, że rozpoczął już rozmowy z wojewodą małopolskim i z Ministerstwem Zdrowia.

Posłuchaj:
Relacja
Bożena Hudzik
Dariusz Chorużyk
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN