Pogotowie przeciwpowodziowe w Bieczu i Nowym Sączu – na Sądecczyźnie i ziemi limanowskiej na razie bez podtopień

22.05.2019

23 interwencje związane z podtopieniami na ziemi gorlickiej. Od wczorajszego wieczora w tym regionie pracuje 125 strażaków. W Binarowej zostały podtopione dwa domy. Działania przeciwpowodziowe prowadzi burmistrz Biecza – przekazał nam Dariusz Surmacz, rzecznik Straży Pożarnej w Gorlicach.

– Strażacy prowadzili działania związane z zabezpieczeniem budynków mieszkalnych, gospodarczych, pompowaniu wody z piwnic w Bieczu, Rożnowice, Racławice, Binarowa, Korczyna, Libusza, tam strażacy musieli układać worki z piaskiem w celu zabezpieczenia budynków przed zalaniem.

Gorliccy strażacy interweniują teraz na dworcu PKP w Bieczu, woda zalała piwnicę dworca.

Na Sądecczyźnie i w Nowym Sączu na razie bez podtopień. Niebezpiecznie podniósł się za to Dunajec w Sromowcach Wyżnych. Jest określany jako stan wysoki. Podobnie jest na Łubince w Nowym Sączu i na Dunajcu w Starym Sączu. Rzeki nie przekraczają jednak stanów alarmowych. Sądeccy strażacy musieli przetkać jedynie zatkane przepusty drogowe. Takie interwencje zgłaszali mieszkańcy Jasiennej, Siedlec i Krużlowej Wyżnej. Zatkany przepust był też w Przenoszy w powiecie limanowskim. Jak na razie w tym regionie nie ma zagrożenia powodziowego.

AKTUALIZACJA:

Dziś po godzinie 10.00 władze Nowego Sącza wprowadziły pogotowie przeciwpowodziowe. Na potoku Łubinka mamy ostrzegawczy stan wody. Na pozostałych rzekach regionu sądeckiego, limanowskiego i gorlickiego wody są wysokie. Strażacy z Nowego Sącza, Limanowej i Gorlic walczą ze skutkami podtopień. Służby wyciągają powalone drzewa z wody. Tak jest na potoku w Siarach w powiecie gorlickim i w rzece przy ulicy Leśnej w Nowym Sączu. Poza tym strażacy pompują wodę z domów i działek w Marcinkowicach, Kąclowej, Podolu-Górowej, Ropicy Polskiej, Moszczenicy, Siedliskach, Binarowej, Limanowej, Wilkowiskach, Jodłowniku, Dobrej, Gruszowcu, Sadku i Rupniowie. Prognozy pogody wciąż nie są optymistyczne – deszcz ma padać aż do piątku, możliwe są też burze.

Posłuchaj:
Dariusz Surmacz
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN