Czy znowu pojedziemy pociągiem z Tarnowa do Szczucina?

11.11.2020

Popularną “Szczucinkę” zlikwidowano 20 lat temu. Powodem było małe zainteresowanie linią, które znacząco spadło po upadku przemysłu azbestowego w Szczucinie i Zakładów Celulozy w Niedomicach. Teraz jest szansa, że linia nr. 115 znów powróci do rozkładu jazdy.

Modernizacja połączenia kolejowego Tarnów – Szczucin znalazła się w programie zamierzeń inwestycyjnych PKP na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku. Do ubiegłego piątku w sprawie przywrócenia linii kolejowej Tarnów-Szczucin trwały konsultacje społeczne.

– Celem tego dokumentu, w którym znajduje się linia Tarnów-Szczucin jest określenie projektów inwestycyjnych przewidzianych do realizacji przez PKP w perspektywie do 2027 roku. Chodzi o wskazanie kierunków rozwoju siedzi kolejowej i dostępnych źródeł jej finansowania – mówi rzeczniczka prasowa małopolskiego PKP Dorota Szalacha.

Jak mówi starosta powiatu dąbrowskiego Lesław Wieczorek najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie tego połączenia w systemie ‘parkuj i jedź’. Umożliwiłoby to pozostawienie samochodu osobom podróżującym koleją, co jest nową i popularną formą komunikacji.

Linia numer 115 ma 48 kilometrów długości. Na razie nie wiadomo, gdzie miałyby się znajdować jej poszczególne stacje. Obecnie na części tej trasy odbywa się ruch towarowy.

Posłuchaj:
Dorota Szalacha
Bartek Ziaja, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN