Policjanci zwracają uwagę na pieszych odciętych od świata

30.03.2018

Słuchawki na uszach, dudniąca muzyka i wzrok wlepiony w ekran telefonu. To pokrótce obraz współczesnego pieszego, który nie słyszy co się wokół niego dzieje i mało zwraca uwagę na otoczenie. Trwająca policyjna akcja – Patrz i słuchaj – ma uwrażliwić przechodniów, że takim zachowaniem mogą sobie zrobić poważną krzywdę.

Policjanci rozmawiają z przechodniami, edukują i pouczają. – Reakcje są różne – mówi Witold Ślęzak, zastępca komendanta tarnowskiej Policji. – Jeżeli ktoś poświęci nam chwilę i możemy mu wytłumaczyć, dlaczego reagujemy na takie zachowania, to spotykamy się ze zrozumieniem. Jeżeli ktoś nie ma dla nas czasu, wtedy trudno mu wytłumaczyć i twierdzi, że uparliśmy się i polujemy na rzeczy, które nie są istotne. Apelujemy by, gdy dochodzimy do jezdni, oderwać się na chwilę od telefonu, zwrócić uwagę na drogę, bo dochodzi do tragicznych zdarzeń, kiedy osoby zajęte rozmową, zasłuchane w muzykę wchodzą pod auto, bo nic nie widzą, nic nie słyszą, co się wokół dzieje – tłumaczy Witold Ślęzak.

Wciąż duży problem jest też z kierowcami, którzy – pomimo zakazu – używają telefonów w czasie jazdy. – Jest dużo zdarzeń, które wynikają z nieostrożności kierowców korzystających z telefonów. Czasami nie możemy do końca udowodnić, że przyczyną zdarzenia był telefon, ale ślady na to wskazują –  dodaje zastępca komendanta tarnowskiej Policji.

Akcja dotycząca pieszych ze smartfonami i słuchawkami potrwa do września.

Posłuchaj:
Witold Ślęzak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN