Polityczne emocje wokół podziału pieniędzy [WIDEO]

08.04.2021

Dlaczego niektóre samorządy nie dostały ani złotówki z rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych? Z ust samorządowców, którzy zostali pominięci w trzecim rozdaniu słychać zarzuty, że “wygrała polityka”.

Rząd podzielił pieniądze na inwestycje, które mają wspomóc sytuację samorządów w czasie pandemii. Tarnów po raz drugi został pominięty i nie dostał ani złotówki z RFIL-u. Projekty były złożone m.in. na przebudowę stadionu miejskiego w Mościcach oraz rozbudowę budynku szkoły podstawowej nr 9. Pieniędzy nie otrzymała także gmina Radłów.

Samorządowcy nie kryją rozczarowania i zastanawiają się czy rząd dzieli pieniądze sprawiedliwie.

Pojawiają się zarzuty, że o podziale środków decydował klucz polityczny i wsparcie otrzymały przede wszystkim gminy, którymi kierują wójtowie i burmistrzowie sympatyzujący z PiS.

Poseł tego ugrupowania Józefa Szczurek – Żelazko nie zgadza się z tymi zarzutami.

W programie Słowo za Słowo powiedziała, że wnioski oceniała specjalna komisja powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego, według specjalnych kryteriów projektowych.

– Nie zgodzę się, że środki były przyznawane w sposób polityczny, bo przypomnę, że chociażby powiaty bocheński i brzeski otrzymały wsparcie, ostatnio także gmina Gdów czy powiat proszowicki, gdzie trudno się doszukiwać, że tam rządzi PiS, bo ani burmistrzowie, czy starostowie ani radni nie są w żaden sposób powiązani z Prawem i Sprawiedliwością. Radziłabym zastanowić się tym włodarzom, którzy kreują takie sądy, zastanowić się w jaki sposób przygotowywać te projekty, w jaki sposób przekonywać żeby te projekty znalazły finansowanie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dla przykładu, gmina Ciężkowice pozyskała środki na wykonanie odwiertu, dzięki któremu powstanie długo wyczekiwane ujęcie wód leczniczych ze źródeł siarczkowych.

W Wojniczu za rządowe pieniądze możliwa będzie rewitalizacja Rynku oraz remont Pałacu Dąmbskich.

Gmina Tuchów otrzymała pieniądze na budowę remizy OSP w Jodłówce Tuchowskiej.

W gminie Tarnów, dzięki rządowemu wsparciu powstanie tężnia solankowa i fontanna w Woli Rzędzińskiej.

Pełna lista gmin z powiatu tarnowskiego i dąbrowskiego, wraz z inwestycjami, które otrzymały wsparcie:

Rozdysponowano rządowe pieniądze. Gdzie trafią?

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN