Polonijny biznes drugi dzień w Tarnowie

05.09.2017

Nawet 22 miliony Polaków żyje za granicami kraju – mówią eksperci. Część prowadzi własne firmy, inni myślą o rozpoczęciu działalności. W Tarnowie mogą jeszcze dziś – 5 września dzielić się doświadczeniami. Trwa II Forum Gospodarcze Polonii Świata w którym uczestniczy około 150 przedsiębiorców i zaproszonych gości.

Co Forum daje w praktyce? Niektórzy twierdzą, że są już pierwsze, wymierne efekty spotkania. – Tarnów jest ważnym miastem jeśli chodzi o geografię polonijną – mówi Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych ze Szwecji. – Tutaj od wielu lat odbywały się imprezy integrujące środowiska polonijne, zwłaszcza medialne, a w tej chwili środowiska gospodarcze. Po raz drugi spotykamy się tutaj, na terenie Tarnowa, w sprawach gospodarczych, gdzie Polonia jest ważnym elementem tych obrad – dodaje Tadeusz Pilat.

Integracja pomiędzy biznesem polonijnym i krajowym jest bardzo ważna. – Musimy ułatwiać ten kontakt – mówi Artur Warzocha, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. – W krajach wysoko rozwiniętych, gdzie mamy do czynienia z prężnie działającymi przedsiębiorstwami, których właścicielami, managerami są polscy przedsiębiorcy, czy też przedsiębiorcy, którzy mają polskie korzenie i one osiągają na rynkach globalnych sukces, nie pozostało nic, jak tylko czerpać z tych praktyk tutaj w kraju – tłumaczy Artur Warzocha.

Zofia Wysokińska ekspert z Ministerstwa Rozwoju, przyznaje, że już są pierwsze efekty spotkania w Tarnowie. – Padła pomoc dla naszych firm w osiągnięciu certyfikatów, które np. na rynku Amerykańskim czy Kanadyjskim są trudne do pokonania. Pomoc instytucji polonijnych będzie tu kluczowa – dodaje Zofia Wysokińska.

We wtorek uczestnicy forum rozmawiają o miejscu Polonii w gospodarce, o emigracji młodych Polaków, ale też przedstawione zostaną potencjały gospodarcze różnych regionów kraju, w tym też Tarnowa.

II Forum Gospodarcze Polonii Świata odbywa się w tarnowskim teatrze. Jeszcze dziś – 5 września część uczestników wyjedzie do Krynicy na Forum Ekonomiczne.

Posłuchaj:
Tadeusz Pilat
Artur Warzocha
Zofia Wysokińska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN