Polska: Sądeccy strażacy interweniowali w Sosnowcu, gdzie zawaliła się kamienica [ZDJĘCIA]

11.02.2018

21 strażaków ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej zostało wezwanych na miejsce, by pomóc w przeszukiwaniu gruzowiska. Jednopiętrowa kamienica zawaliła się prawdopodobnie po wybuchu butli z gazem. Ratownicy zabrali ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i psy tropiące – informuje Paweł Motyka, zastępca Komendanta PSP w Nowym Sączu.

– Dwudziestu jeden strażaków czterema samochodami udało się na miejsce do Sosnowca. W tej grupie było siedemnastu strażaków z KM PSP Nowy Sącz, trzech z SA PSP Kraków oraz jeden przewodnik z psem z OSP GRS Nowy Sącz.

Jak dodaje Paweł Motyka, ratownicy wraz z psami tropiącymi przeszukali gruzowisko. Jak się okazało, wszystkie poszukiwane pod gruzami osoby odnaleziono przed przyjazdem na miejsce grupy z naszego regionu.

Zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu przekonuje również, że strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Nowego Sącza mają duże doświadczenie jeśli chodzi o tego typu akcje.

– Przed nami na Śląsku była też grupa z Jastrzębia, ale nasza ma największe doświadczenie, najwięcej akcji i ćwiczeń na swoim koncie. Poza tym Śląsk jest dosyć blisko Małopolski, stąd też prośba do naszej grupy, żeby się tam pojawić. Jeśli chodzi o uwięzionych pod gruzami ludzi, szczególnie w warunkach zimowych, to tutaj każda minuta jest na wagę złota. – mówi Paweł Motyka.

Grupa ratowników wróciła ze Śląska do Nowego Sącza dziś (11.02) około godziny 9.30.

W przeszłości grupa interweniowała między innymi w Katowicach, gdzie pod gruzami zawalonej kamienicy zginęła dwójka dziennikarzy. Wyjeżdżali także za granicę: do Haiti, Pakistanu, Indii, a także Nepalu.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Jolanta Moździerz, fot. PSP Nowy Sącz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN