Pomagają dzieciom z Kuby w nauce. Tworzą dla nich wyprawkę na nowy rok szkolny

18.08.2020

Sądeczanie pomagają dzieciom na Kubie. Od kilku tygodni w parafii Tęgoborza zbierają artykuły szkolne, żeby przekazać je do szkół na misjach w ramach akcji Pokolorujmy Edukację Kubańskich Dzieciaków.

Jak podkreśla Dorota Mrozek – jedna z koordynatorek akcji – mieszkańcy przynoszą piórniki, zeszyty, plecaki czy długopisy, a wszystko co może pomóc w nauce jest mile widziane.

– Jak niektórzy pewnie wiedzą tam wciąż panuje komuna. Zakup takich rzeczy jest tam utrudniony, przez co te dzieci nigdy takiej wyprawki szkolnej nie miały. Dla naszych dzieci jest to normalne, że zaczyna się nowy rok szkolny i mogą sobie wybrać dany plecak czy piórnik, a oni tam takiej możliwości nie mają – podkreśla.

Akcje koordynuje młodzieżowa grupa apostolska przy parafii w Tęgoborzy. Zbiórka artykułów ma potrwać tylko do 30 sierpnia, ale jesienią szykuje się kolejna inicjatywa.

Młodzi przygotowują herbatki, które będą sprzedawane, a dochód trafi na misje.

Te herbaty będą sprzedawane w naszej parafii, a część tych pieniędzy pójdzie na Kubę – wyjaśniają. – Sami zbieraliśmy lipę, później mieliliśmy, pakowaliśmy i jesienią będziemy ją sprzedawać. Do wyboru będzie lipa z liśćmi malin i owocami, a także lipa z bławatkiem – dodaje Justyna Ogórek, z młodzieżowej grupy apostolskiej.

Zbiórkę na Kubę wspierają głównie mieszkańcy Tęgoborzy i okolic, ale każdy może też wspierać misję finansowo. Jak przekonuje Mateusz Gawlak, który też zaangażowany jest w akcję, takie pomaganie daje satysfakcję.

– Przyjemność mi to sprawia dużą bo czuję, że im pomagam. Czuję, że dzięki naszemu wsparciu te dzieci będą miały jak się uczyć – podkreśla Mateusz, który publikuje informacje dotyczące aktualności związanych z akcją w mediach społecznościowych.

W akcję zaangażowały się też lokalne sklepy papiernicze, które często mówią o akcji swoim klientom. Szkoła z Siedlisk koło Bobowej już teraz dla małych Kubańczyków zebrała 85 kilogramów artykułów szkolnych.

https://www.facebook.com/pages/category/Charity-Organization/Pokolorujmy-edukacj%C4%99-Kuba%C5%84skich-dzieciak%C3%B3w-100833521618253/

 

Posłuchaj:
Dorota Mrozek
Justyna Ogórek
Mateusz Gawlak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN