Pomoc dla osób i firm, które ucierpiały wskutek koronawirusa [WIDEO]

18.05.2020

Zdalne poradnictwo zawodowe dla osób, które straciły pracę, infolinia dla pracowników zagrożonych utratą zatrudnienia, Program Nowy Start w Małopolsce dla osób wracających z zagranicy oraz rekompensaty dla firm, które odnotowały wyraźne spadki dochodów – to niektóre formy pomocy, które uruchomił Wojewódzki Urząd Pracy.

Bezrobotni mogą skorzystać także z projektów Kierunek Kariera i Kierunek Kariera Zawodowa, które umożliwiają m.in. szkolenia językowe, kursy komputerowe czy kursy prawa jazdy

Drobni przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

– Jeżeli przedsiębiorcy wykażą spadek obrotów, nie mniej niż 15% w ciągu dowolnych dwóch kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych dwóch miesięcy roku ubiegłego, czy też nie mniej niż 25% od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego, przedsiębiorca może ubiegać się o sfinansowanie części wynagrodzenia pracowników w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, spowodowanego spadkiem obrotów. Wsparcie będzie możliwe przez 3 miesiące – mówił wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michał Kądziołka, który był gościem programu Słowo za Słowo. Dodał, że na wsparcie mogą liczyć także duże firmy.

Michał Kądziołka wyliczał, że na koniec kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Małopolsce wyniosła ponad 73 tys. osób i wzrosła o 6 tys. w stosunku do marca.

Około tysiąca bezrobotnych to osoby, które wróciły z zagranicy.

Wicedyrektor WUP mówił, że na rynku pracy znów mamy sytuację, w której to pracodawca dyktuje warunki, a większe szanse na zatrudnienie mają pracownicy fizyczni.

– W ostatnim czasie spadło zainteresowanie tzw. pracownikami umysłowymi, natomiast wzrosło pracownikami fizycznymi. W tym momencie głównie dotyczy to branży sprzedawców i doręczycieli przesyłek kurierskich. Tu obserwujemy stałe zainteresowanie zatrudnieniem pracowników.

Szczegóły dotyczące wsparcia dla osób, które straciły pracę oraz dla przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji, można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Posłuchaj:
Michał Kądziołka
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN