Ponad 40 rolników protestowało na Powiślu. “Czujemy się zdradzeni”

21.10.2020

Dzisiaj w całej Polsce rolnicy protestują przeciwko ustawie tzw. “piątce dla zwierząt”. Jak mówią ta ustawa uderza w polskie rolnictwo, a Polacy muszą liczyć się z tym, że ceny za mięso wzrosną dwukrotnie.

Jeden z protestów odbył się na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Wzięło w nim udział ponad 40 rolników.

– Czujemy się oszukani i pomijani przez rządzących – mówi organizator protestu na Powiślu Andrzej Szuba.

– Przegłosowali tę ustawę, bez konsultacji, bez niczego, po prostu Prawo i Sprawiedliwość oszukało polskich rolników. Nie tylko rolników z Małopolski, ale w całej Polsce. Dzisiaj odbywa się ponad 250 protestów w całym kraju, tak samo i w powiecie dąbrowskim. Czujemy się oszukani przez Prawo i Sprawiedliwość, nikt z nami nie chce rozmawiać, traktują nas jakby nas nie było. Nie ma żadnych poprawek, bo te poprawki, które zaproponował senat, to jest zamiana sznura parcianego na sznur bawełniany.

– Ludzie mają kredyty, rodziny, a jak to wejdzie, to nie będą mieli za co żyć – mówi hodowca byków Grzegorz Liguz. – Ludzie mają kredyty, ja mam de facto kredyt, chowam 20 byków rocznie na ten kredyt i lat temu cztery, pięć za 10 byków brało się przedubojowo 56 tysięcy, a teraz się bierze 41 tysięcy za 10 sztuk. Jeżeli to wejdzie, to ludzie w mieście odczują to w ten sposób, że żywność zdrożeje dwukrotnie na pewno. Państwu jest na celu, żeby rolnik miał jak najmniej, a w sklepie żeby było jak najdrożej.

Rolnicy z Powiśla nie wykluczają kolejnych protestów. Dzisiaj w regionie protestują także rolnicy z Bochni i Brzeska.

Przypomnijmy, głównymi założeniami “Piątki dla zwierząt” są m.in. ograniczenie uboju rytualnego, zakaz hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer z wyjątkiem królika, czy zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały.

Jak mówią hodowcy, część zapisów spowoduje fatalne skutki dla polskiego rolnictwa.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami zagłosowało ostatnio 76 senatorów, „przeciwko” było 11, a 10 wstrzymało się od głosu.

Posłuchaj:
Andrzej Szuba
Grzegorz Liguz
Bartek Ziaja, Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN