Ponad 700 lat czekali na takie wydarzenie. Piwniczanie cieszą się z księdza, który jest rodakiem [ZDJĘCIA]

26.09.2021

Piwniczna cieszy się z nowego kapłana! W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyły się święcenia kapłańskie diakona Waldemara Dziedziny. Jest to pierwszy kapłan Stowarzyszenia Misji Afrykańskich pochodzący z Piwnicznej, gdzie dom formacyjny SMA działa od 2003 roku.

Święceń kapłańskich udzielił bp Andrzej Jeż, który cieszył się, że w diecezji pojawiają się różne powołania do stanu duchownego. – Owszem, może jest ich mniej, ale są bardzo zróżnicowane. Diakon Waldemar jest przedstawicielem Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, ale są tutaj powołania także do innych zgromadzeń, zakonów, różnych seminariów diecezjalnych. Jest różnorodność w jedności, w jednym kapłaństwie Jezusa Chrystusa – powiedział dla RDN Nowy Sącz bp. Andrzej Jeż.

Pasterz diecezji w trakcie homilii podkreślał, że w posłudze najważniejszą jest miłość, w której zanurzony jest każdy kapłan sprawujący Eucharystię.

Ksiądz Waldemar w trakcie uroczystości otrzymał też krzyż i Pismo Święte na znak posłania misyjnego. Zanim jednak wyjedzie za granice, przez dwa lata, będzie studiował w Warszawie. Jako diakon zdążył nabyć doświadczenia w trakcie stażów na Madagaskarze i w Beninie.

Jeszcze kilka lat w Polsce niestety zostanę, żeby dokończyć studia, które rozpocząłem, ale chciałbym pojechać do Afryki. Jako stowarzyszenie zajmujemy się pracą głównie w Afryce, w miejscach, gdzie nie ma chętnych do pracy, jesteśmy odpowiedzialni za formowanie kościołów i parafii w nowych miejscach – mówi nowy misjonarz.

Proboszcz parafii ks. Krzysztof Czech nie ukrywa, że wierni czekali na to wydarzenie i w pełni zaangażowali się w przygotowania do święceń.

Nasza parafia ma już prawie 700 lat, a nie było święceń kapłańskich. Dzięki Bogu prymicje były często i będą następne. Mamy kleryków i są kolejni w drodze do kapłaństwa. Ta uroczystość jest też wyjątkowa z drugiego powodu, bo ten ksiądz będzie misjonarzem, czyli będzie mieć bardzo konkretne posłanie – dodaje.

W niedzielę (26.09) w parafii odbędzie się pierwsza Msza św. prymicyjna nowego kapłana. Można w niej uczestniczyć o godzinie 11.00.

Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN